chemische oorlogsstoffen op bijzondere wijze te verspreiden, hetgeen bezwaarlijk door een der andere wapens kan worden gedaan, hetzij dit strijdt met hun organieke bestemming, dan wel speciale kundigheden vereischt. In den afgeloopen oorlog zijn deze gastroepen speciaal gebruikt voor gaswolk- en gasprojectoraanvallen. Zoo beschikte het Duit- sche leger aan het eind van den wereldoorlog over negen gas- bataljons en het Amerikaansche over 56 gascompagniën. In gelijke mate bestonden ook bij de andere legers bijzondere gastroepen. Het is niet uitgesloten, dat het aantal en de soort dier gastroepen zich verhoudingsgewijze nog zal uitbreiden. De tegenwoordige legerorganisatie in de verschillende landen wijst n. 1. in die richtingoveral bestaat de neiging bijzondere troepen voor speciale doeleinden op te leiden, zonder dat daarmede evenwel het wapen der Infanterie zijn van ouds belangrijke plaats in die organisatie verliest. In den afgeloopen oorlog deed het gaswapen zijn intrede met den gaswolkaanval. Hoewel aanvankelijk deze methode aan de verwachtingen voldeed, was, zoodra op het element der verras sing niet meer kan worden gerekend, daarmede zijne militaire waarde zoo goed als verdwenen. De gaswolkaanval was ook oorzaak tot het ontstaan der stoutmoedige nachtelijke partiëele verkenningen, vaak uitsluitend ondernomen met het doel een eventueel voorgenomen gasaanval te onderkennen. Practisch zijn, naast de gebleken ondoelmatigheid dezer eerste vorm van het gaswapen, deze nachtelijke verkenningen oorzaak geweest van het zoo goed als geheel van het slagveld verdwijnen der gas- wolkaanvallen. Alleen de Engelschen hebben tot het eind van den oorlog gas afgeblazen, wat hun mogelijk was door instede van de tijdroövende methode van ingraven, gebruik te maken van gascylinders, vervoerd op licht spoorwegmaterieel. Hierdoor was het mogelijk bij gunstigen wind in een tijdsverloop van vier uur een gaswolkaanval uit te voeren. Nog een groot gevolg van den gaswolkaanval is geweest het gebruik van rook en nevels tot maskeering. Bij het afblazen van de gaswolk werd n.l. dikwijls aan den omringenden dampkring bij het verdampen van het gas zóóveel warmte onttrokken, dat met waterdamp oververza digde lucht ontstond, die de gaswolk een grijze kleur gaf, en haar ondoorzichtig maakte. Daarachter konden de aanvallende troepen ongezien den tegenstander naderen. Toen eenmaal de groote voordeelen van die maskeering gebleken waren, werd aan beide zijden deze wijze van aanvallen algemeen toegepast, waarbij zoowel van onschuldigen niet-giftigen rook als van giftigen nevel werd gebruik gemaakt, al naar mate de tactische omstan digheden dit eischten. Doch niet alleen tot uitvoering van aanvallen, ook voor andere doeleinden vond maskeering door rook ruime toepassing, onder andere bij troepenverplaatsingen, stellingveran deringen, enz. 436

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 64