gaswapen in den afgeloopen oorlog hoogst belangrijk geweest. De redenen hiervan, werden oorspronkelijk gezocht in zijn ver rassend optreden. Inderdaad mag dit voor de jaren 1915 en 1916 hebben gegolden, later raakte het element der verrassing meer op den achtergrond, al bleef het van belang. In den jare 1918 werd iedere aanval van eenige beteekenis dagen achtereen voor bereid door een gasbeschieting. De resultaten van zoo'n beschie ting, die veel grooter waren dan die der gaswolkaanvallen in 1915—1916, kunnen moeilijk aan het element verrassing worden toegeschreven, doch moeten uitsluitend een gevolg zijn van den aard van het wapen, n.l. van zijne eigenschap, dat bij juist gebruik niet een deel der beschoten troepen, maar practisch 100 daarvan, worden getroffen. Reeds enkele moleculen van een sterk traangas zijn in staat een man buiten gevecht te stellen, en zijn dus evenveel waard als een kogel, die zijn doel bereikt. Gas kan zijn doel niet missen (al is het slechts, dat het den tegenstander noodzaakt zijn gasmasker op te zetten, van projectielen bereikt slechts een klein deel nuttig effect. Gas is dus in zijn gebruik niet alleen veel doeltreffender, maar ook economischer dan het vuurwapen. Nog een ander voordeel is, dat het gaspro- jectiel altijd veel langer zijn werking uitoefent dan de brisant- granaat of de granaatkartets. De bestreken ruimte van het gasprojectiel is altijd grooter dan die van andere projectielen, omdat de door het springen van het gasprojectiel verspreide hoeveelheid gas zich in de naaste omge ving verspreidt en door den wind wordt medegevoerd. Komt het er bij de gasprojectielen slechts op aan, dat het gas in een zekere ruimte wordt verspreid, bij de andere projectielen wordt alleen effect bereikt, wanneer een zeker punt, het doel, wordt getroffen. Bij gebruik van brisantemunitie kan niet vooruit worden bepaald, welke uitwerking een zekere hoeveelheid munitie zal hebben. In den afgeloopen stellingoorlog kwam het voor, dat na een acht dagen lang durend trommelvuur wel alles was platgeschoten, doch dat het beschoten terrein daarna nog met zoo'n kracht kon worden verdedigd, dat de op het trommelvuur 'volgende aanval kon worden afgeslagen. Bij beschieting met gasmunitie bleek het later mogelijk zonder vernietiging van loopgraven en hindernissen het beschoten ter rein te doen ontruimen. Het voorgaande heeft allerminst de bedoeling het gaswapen als het „alheilwapen" te willen aanbevelen, zooals eenerzijds door sommige militaire utopisten, anderzijds door pacifisten voor propa gandadoeleinden soms wordt gedaan. Het gaswapen zal nimmer een ander wapen kunnen vervangen, doch slechts een hoogst waar devolle aanvulling kunnen zijn. In dit verband zij slechts genoemd de groote afhankelijkheid van het gaswapen van de weersomstan- 438

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 66