457 Verkeerd. Goed. Kerktorens (in onze verhoudingen te lezen duidelijke kenbare gebouwen en terreinpunten) leenen zich zelden voor opstelling van luchtafweermi- trailleurs. Opstelling van mitrailleurs dicht bij boschranden is af te keuren. Enkele schutters kunnen tegen vlieg tuigen weinig uitrichten, (vergelijk G. V. I. punt 91 (5). Het is voor een wielrijder volmaakt overbodig om zich bij het verschijnen van een vliegtuig op te bergen. Sterkere troepenafdeelingen worden gemakkelijk waargenomen. Open en bloot aangelegde schljn- stellingen kunnen vliegeniers niet mis leiden. Mitrailleurs ter beveiliging van ter- reinvoorwerpen tegen vliegtuigen wor den buiten het terreinvoorwerp op gesteld op een punt met ruim uitzicht naar de lucht in alle richtingen. Zie boven. Kleine infanteriepatrouilles e. d. be hoeven zich door vliegtuigen niet te laten ophouden. Een enkele wielrijder laat zich door een vliegtuig niet ophouden. Dergelijke troepen moeten zoo eenigszins mogelijk elke beweging staken. Schijnstellingen moeten natuurge trouw worden nagebootst. Op overeenkomstige wijze wordt in de Aprilaflevering het optreden in het gevecht behandeld. Ook hieruit doen wij enkele grepen. V e r kee rd. Dicht opgesloten patrouilles kunnen door een toevalstreffer geheel bui ten gevecht worden gesteld. Als de manschappen van een ge weermitrailleurs-groep dicht bij hun wapen blijven wordt de groep als zoodanig dadelijk onderkend. Geen opstelling van een mitrailleur dicht bij een boom of een ander ge makkelijk herkenbaar punt. Het is levensgevaarlijk om zich bij haperingen aan mitrailleurs op te richten. Goed. Patrouilles moeten zich ook ver spreiden. Een geweermitrailleursgroep mag van een geweergroep niet zijn te onderscheiden. Een mitrailleur moet zoo min mo gelijk boven het terrein uitsteken. Haperingen moeten in een volko men gedekte opstelling worden ver holpen. Uit deze aanhalingen blijkt wel dat feitelijk niets nieuws wordt gezegd, doch de wijze waarop deze zaken (er worden er nog veel meer vermeld) worden duidelijk gemaakt is zóó sprekend voor een ieder, dat naar onze meening weieens zou kunnen worden overwogen om de gevolgde werkwijze ook bij ons in de zich daartoe leenende voorschriften toe te passen. De theoriën zullen daardoor heel wat eenvoudiger worden The Coast Artillery Journal. Maart 1927. The combines arms in coast defence by major Rodney H. Smith. C. A. C. In de conclusie aan het slot wordt ongeveer gezegd Samenvattend zal uit het vorenstaande zijn gebleken, dat bij een doeltref fende kustverdediging alle wapens moeten medewerken. Niet alleen kustartillerie of vliegtuigen kunnen een haven voldoende bevei- liging geven. Evenals in alle oorlogvoering kan kustverdediging alleen ten volle tot haar recht komen door een volledige samenwerking van alle wapens.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 85