462 voor een volgend artikel in uitzicht stelt een uiteenzetting van het tactisch gebruik van infanterie-artillerie samengesteld uit „un matériel perfectionné". De major médecin Leman opent eene studie „L'organisation et Ie fonction- nement du service de Santé militaire" en stelt zich daarbij voor achtereen volgens te behandelen: een geschiedkundig overzicht tot 1914, de m.g.d. tijdens den oorlog, de huidige algemeene beginselen, de toepassing van die beginselen op de organisatie en de werking en de organisatie in tijd van vrede, speciaal met het oog op de voorbereiding voor oorlogstijd. In genoemde afleverino- wordt een aanvang gemaakt met het geschiedkundig overzicht. C. 14. ORGAAN N. I. O. V. APRIL- EN MEINUMMER. Uit den inhoud van het April-nummer vermelden we in de eerste plaats het slot van het artikel van W. J. Lucardie „Het verre Oosten in 1926". Hierin worden de beschouwingen over Japan vervolgd en o. m. het een en ander medegedeeld over de Proletariërs-partij en den stijgenden invloed welke deze groepeering, later gesplitst in een gematigde en radicale groep' op de Regeering verkrijgt. Betreffende Korea wordt gezegd, dat de assimilatie van Koreanen en Japanners onmogelijk is gebleken en de meening weergegeven van een schrijver, die het niet zoo heel erg zou vinden als Korea ten slotte langs vreedzamen' weg weer onafhankelijk werd met behoud van een vriendschappel ijken band tusschen beide landen. Voorts worden beschouwingen gewijd aan de Philippijnen, met name aan het onafhankelijkheidsvraagstuk terwijl het belangwekkend overzicht ten slotte wordt beëindigd met eene bespreking van de Britsche Rijksconferentie te Londen. Kapitein R. Posthumus geeft een beschrijving van de ervaringen opgedaan met „De radioverbinding tijdens de Nieuw-Quinea expeditie 1926" en wijst tevens op de beteekenis van de kortegolf voor legerdoeleinden in de meest uitéénloopende soort. Voor gebruik bij exploratietochten, waarbij een zeer lange etappelijn intact moet worden gehouden met zeer primitieve hulpmiddelen en minimaal per soneel, acht hij zelfs het gebruik van de kortegolf voor een snellen en onge- stoorden gang van zaken onmisbaar voor de interne verbinding. D, begint een causerie over „Het nieuwe garnizoen aan den Boven-Digoel" met een lezenswaardige beschrijving van de voorbereidingen voor, en de reis naar dit interneeringsgebied, terwijl Kapitein onder het hoofd „Militie-erva ringen" eenige persbeschouwingen over dit onderwerp commentarieert. Een goed denkbeeld van B. achten we het om de Twee plechtighedennl. de herdenking van de vijftigjarige decoratie van het vaandel van het 3e bataljon en de uitreiking der onderscheidingen, welke op de Westkust van Atjeh wer den verdiend, welke plechtigheden in de maanden Maart en April van dit jaar plaats vonden, door een gloedvolle beschrijving in het Orgaan, aan de verge telheid te ontrukken. Overigens is het Aprilnummer gewijd aan Vereeniging-nieuws, w. o. in de voornaamste plaats het Verslag van de Algemeene Vergadering 1927. Onder de op deze vergadering ter sprake gebrachte onderwerpen noemen wei Onderwijs en opvoeding aan de K. M. A., Het promotie- en bezoldigingsvraagstuk, Het vereenigingsleven en Het Weduwen- en Weezenfonds. Het Mei-nummer opent met een woord van herdenking aan den oud-G. G. Van Heutsz.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 90