541 het politieke offensief tegen het Rijk van den hamer en sikkel, is het hoofdstuk economische orienteering naar Amerika voorloopig afgesloten. Dat het nemen van deze beslissing uiierst moeilijk is geweest, bleek wel uit de verklaring van Chamberlain, die verklaarde dat de inval, in het Arcoshuis zou zijn geschied op last van den Minister van Binnenlandsche Zaken en den Minister van Oorlog, zonder dat men hem hierin gekend had. Uit die verkla ring zou men de conclusie moeten trekken dat zijn andere collega's uit het Kabinet den knoop hebben doorgehakt. De breuk met Sovjet-Rusland moet intusschen lang te voren zijn voorbereid en in Chamberlains verklaringen moet men dan ook niet meer dan een politieke manoeuvre zien. Wel is het echter juist dat een politiek offensief tegen de Sovjet-Republiek niet mogelijk was, voor de Conservatieven grondig hadden afgerekend met de Labourpartij. Dat door de afzijdige houding inzake de verzoening tusschen mijneigenaars en mijn werkers, die door de Baidwinregeering tijdens de kolenstaking werd aange nomen,iets wat volkomen in strijd is met de traditie in Engeland, ten doel had de Labourpartij financieel vleugellam te maken, wordt door vele politici als vaststaand aangenomen. Thans is de partijkas door de kolenstaking vrijwel tot op den bodem geledigd en is een krachtige actie van de Labourpartij voorloopig practisch uitgesloten. Zonder dat de binnenlandsche toestand voldoende geconsolideerd was, kon Engeland echter niet tot het politieke offensief tegen de Sovjet overgaan. Maar ook redenen van buitenlandsche politiek plaatsten Chamberlain voor een moeilijk dilemma. Niet zonder reden heeft de Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken er de aandacht op gevestigd dat wat Engeland zelf betrof een politiek offensief tegen Rusland door niets meer werd belemmerd, maar dat een dergelijke stap van grooten invloed zou zijn op de staatkunde van de andere staten op het Continent en een hergroepeering van de machtsverhoudingen op het Vasteland van Europa ten gevolge zou hebben, waarbij Chamberlain in de eerste plaats Duitschland op het oog moet hebben gehad. Om dien terugslag op Duitschland van de Engelsche politiek te kunnen peilen, moet men teruggaan tot het tijdstip waarop in Rusland de revolutie uitbrak en de Kerensky regeering aan het bewind kwam. Door de goede zorgen van kolonel Nicolai, de Chef van den Duitschen Militairen-Inlichtingen dienst, werden toen Lenin en zijn bolshevistische trawanten in verzegelde spoorrijtuigen naar Rusland getransporteerd en op de Kerensky-regeering, die sterke pro-Geallieerde neigingen vertoonde, iosgeslaten ten einde haar on schadelijk te maken. De Duitsche toeleg is volkomen gelukt, maar reeds bij de vredesonderhandelingen te Brest-Litovsk, rapporteerde de Duitsche gemach tigde de generaal Hoffmann, een van Duitschlands beste stafofficieren, die het leeuwenaandeel gehad heeft in de Duitsche overwinning bij Tannenberg op de Russen dat de vernietiging van het Bolshevistische régime in Rusland dringend noodzakelijk was. Hoffmann ging zelfs zoo ver, dat hij meende te moeten adviseeren tot het opgeven van het lente-offensief op het West-front en tot een vrijwillige verkorting van de Duitsche weerstandslijn op dit front, teneinde troepen vrij te krijgen voor een krachtig offensief in Rusland, waardoor Duitschland de beschikking zou krijgen over de Russische voedsel- en grondstoffen reserves. Hoffmann rekende bij dit offensief op den steun van de gematigde Russen, die sterk tegen de communistische terreur waren gekant. De communisten kregen echter de lucht van Hoffmans voorstellen. De communistische pers verspreidde opzettelijk geruchten omtrent ernstige meeningsverschillen van de communistische volkscommissarissen onderling. Bethman-Hollweg liet zich daardoor misleiden en sprak de meening uit dat de Bolshevisten elkander wel zelf zouden uitroeien. En voor wat de voedsel voorziening betrof was het zijns insziens overbodig hiervoor alleen den oorlog met Rusland voort te zetten, aangezien de Russen aangeboden hadden onmid dellijk over die voedselvoorziening met Duitschland in onderhandelingen te treden. Ook de militaire autoriteiten werden bewerkt en Ludendorff wist men te overtuigen van het overbodige van een dergelijk offensief door er op te

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 101