546 dergelijke expeditie, in verband met de flankeerende positie van het leger van Feng Yu Shiang op de verbindingslijn der Noordelijken, een te riskante ope ratie achtte. Het schijnt dat de andere Noordelijke generaals Fengs gevechts- waarde onderschat hebben, daar zij meenden dat hij niet over voldoende mu nitie beschikte. Maar op het beslissende moment bleek Feng wèl de beschik king over de noodige munitie te hebben, die door Mongolië uit Rusland werd aangevoerd. Toch is het twijfelachtig of Fengs aanval op Loyang HonanJ of Chengchow zou zijn gelukt. Maar toen Chang Cheh Kung, een van Wu's generaals zich op het beslissende moment „neutraal" verklaarde, viel Loyang in Fengs handen, bedreigde hij het spoorwegknooppunt Chengchow en daar mede de verbindingslijn der Zuidelijken met Peking. Toen stortte het offensief der Noordelijken ineen. Toch schijnt Wu er in geslaagd te zijn om Tang Seng Chi zulke gevoelige verliezen toe te brengen, dat de Hankousche zege een ware Pyrrhus-overwinning werd, waardoor Hankou voorloopig buiten gevecht werd gesteld Wie intusschen het verloop der laatste krijgskundige gebeurtenissen in China aandachtig bestudeert, moet de merkwaardige coincidentie van het offensief dat in twee verschillende richtingen door de Zuidelijken werd ingezet zijn opgevallen. De aanvallen van Feng op Honan en van Chiang Kai Shek tegen het spoor wegknooppunt Hsuchow, hebben ongeveer gelijktijdig plaats gehad en wel onmiddellijk nadat bekend was geworden, dat de Mogendheden geen repre sailles zouden nemen voor hetgeen te Nangking was gebeurd. Ondanks het conflict tusschen Hankou en Nangking en tusschen Feng en Hankou, werd de eenheid van handelen gewaarborgd door de Russische militaire adviseurs, die bij de verschillende Zuidelijke fracties waren ingedeeld. Zoo liepen de draden der militaire actie over die Russische adviseurs naar generaal Gallent en werd het mogelijk dat de eenheid van handelen gewaarborgd bleef. Men doet dan ook goed in de uitspraak van Borodin dat de Zuidelijken omstreeks half Augustus in Peking zullen zijn, geen looze bedreiging te zien. Intusschen schijnt de rol die de Poolsche Jood Hilkevitch, meer bekend onder den naam van Jacob Borodin in China heeft gespeeld, ten einde te loopen. Zoowel Stalin als Boecharin zien in de politieke strooming onder leiding van Chiang Kai Shek een centrum van een nationaal gezinde contra-revolutie. Beiden zijn daarom tegen radicale maatregelen en tegen het invoeren van het Sovjet-stelsel in China. Borodin is ontslagen. Verder is Smeral (what is in a name tot hoofd van de Chineesche sectie van de Komintern benoemd. Zijn hoofdopdracht schijnt te zijn een verzoening tusschen Chang tso lin en Chiang Kai Sek te verhinderen. Verder is in Canton de nieuwe Russische gezant Aralof gearriveerd, de gewezen assistent-commissaris voor de buiten- landsche aangelegenheden der Sovjet regeering, een van de bekwaamste diplomaten, die zijn sporen verdiend heeft in Esthland, Letland en voorna melijk in Bochara, waar hij een Sovjet-bewind aan de Regeering wist te brengen en hiermede den weg wist te effenen voor een latere Russische pene tratie in Afghanistan. Ook de Noordelijken streven naar meer eenheid in hun actie en Chang tso lin, die niet naar het Keizerlijk geel heeft durven grijpen, heeft zichzelf tot dictator uitgeroepen, nadat hij zich van de medewerking van Sun Chuan Fang en Chang Chung Chang heeft weten te verzekeren. Intusschen heeft Chiang Kai Shek gepoogd met Sun Chuan Fang, aan wien hij het commando over 9 divisies aangeboden schijnt te hebben, tot overeenstemming te gera ken. Daar Sun echter op zijn eisch bleef staan, dat Nangking en Sjanghai onder zijn heerschappij zouden komen, werden de onderhandelingen afge broken. De onderhandelingen tusschen Feng Yu Shiang en Chiang Kai Shek werden echter tot een goed einde gebracht en zoo bleef Hankou in de koude staan. Een enkel woord dient nog aan Yen Hsi Shen's houding te worden gewijd. De spoorlijn Hankou-Peking loopt in het traject ten Noorden van de Hoang ho op korten afstand vrijwel parallel van de Oostgrens van zijn provincie. Alle

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 106