548 Zoo heeft men dan ook in Japan rekening te houden met de binnenlandsche democratische en communistisch geórienteerde stroomingen. Medio April waren reeds de voorbereidende maatregelen getroffen tot mobilisatie van drie divisies, de Tokata-, Sendai- en Osaka-divisie, terwijl ook het transport dier strijdmacht van uit Ujema geregeld was. Maar tot nog toe is het slechts gebleven bij relatief zwakke troepenlandingen te Tsingtao en de versterking van de bezettingen te Tsinan-fu, Peking en Tientsin, ter beveiliging van de have en het goed der Japansche onderdanen, een zuiver defensief optreden dus. Ten aanzien van de veranderde situatie in China, hebben intusschen de Amerikanen wederom de meest negatieve houding aangenomen van alle mogendheden. Ja, men ging zelfs zoo ver dat men de Amerikaansche bezetting van het Legatiekwartier in Peking prijs wilde geven. Hier spande zich de Amerikaansche propaganda der zendelingen in Amerika bij monde van Fletscher S. Brockmann, de secretaris van de Ymca [the Young Mens Christian Asso ciation], hulpvaardig voor den Sovjetwagen. Maar daarnaast verkondigden beroepspropagandisten, zooals de journalist Grover Clark en consorten die zooals uit de in Peking in beslag genomen boekhouding der Dalbank bleek in klinkende munt door de Sovjet betaald werd een van de militantste promotors van de ethische Porter-resolutie, die door het Lager Huis werd aangenomen den volke luidde, dat de beweging in China niets met de Sovjet te maken had gehad, maar een vrijheidsbeweging was, die in wezen „profondly American" was!! Wel weet de Sovjet de zwakheden van de Amerikaansche ziel en soms ook van de Amerikaansche portomonnaie op meesterlijke wijze te exploi- teeren F. d. B. 10. OVERZICHT NEDERLANDSCHE TIJDSCHRIFTEN. Orgaan der Vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap Vilde aflevering. Debat over het Mitrailleurvraagstuk, tactisch en organi satorisch; door T.J. Lagerwerff. Het moet ons van het hart, dat hetgeen van de zijde der N.S. S. ter tafel werd gebracht, wat vorm en inhoud betreft, teleurstelde. Het van die zijde geleverde betoog laat intusschen dat van den heer Lagerwerff vrijwel onaan getast. Overigens zijn bij het debat voornamelijk een drietal belangrijke punten naar voren gebracht t.w.lo. Het door de infanterie open laten van strooken, om de mitrailleurs het vuren mogelijk te maken De werkelijk tactische infan teristen betoogen, naar onze meening terecht, dat de infanterie zich in deze niet voegen kan naar de mitrailleurs. 2o. Het al of niet oprukken van mitrail leurs met de infanterie en in verband hiermede de waarde van het indirecte vuur en van het vuur over eigen troepen uit min of meer ver naar achter gelegen stellingen. De meeningen loopen nogal uiteen; degenen, die vóór alles waarde hechten aan een innig verband tusschen mitrailleurs en infanterie, en daarom lange verbindingen veroordeelen, zijn in hun betoog het meest over tuigend. Door een enkelen spreker werden bezwaren naar voren gebracht tegen het „in beginsel" nooit oplossen van de mitrailleur-compagnie in sectiën, die aan verschillende infanterie-compagniën worden toebedeeld. N.o. meening stelde de inleider hier tegenover terecht zijn zienswijze, dat de mitrailleur-compagnie in beginsel als eenheid onder haren commandant optreedt (men bedenke, dat hier gedacht wordt aan een mitrailleur-compagnie per bataljon). De mitrailleur-compagnie vormt het orgaan, dat de bataljons commandant in staat stelt invloed uit te oefenen op het gevecht zijner compag nieën. Hij zal hiervan eerst afstand mogen doen, als de noodzaak daartoe dwingt. 3o. de bestrijding van luchtdoelen. Voornamelijk komt in het debat het volgende tot uiting„Een deel der bij de inianterie-bataljons ingedeelde mitrailleurs moet ten spoedigste geschikt worden gemaakt om zoowel tegen land- als tegen luchtdoelen te kunnen vuren. Enkele dezer zware mitrailleurs

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 108