549 krijgen als hoofdtaak het bestrijden van vliegtuigen, zij worden gebruikt zoo wel ter beveiliging van infanterie als van artillerie. Het vuren op vliegtuigen door bij de bataljons infanterie ingedeelde lichte mitrailleurs, die bovendien daartoe in het bijzonder aangewezen moeten zijn, dient beperkt te worden tot afweer van rechtstreekschen aanval op het bataljon, waartoe zij behooren. De inleider beschouwt het geleverde debat op dit punt als een aanvulling op zijn voordracht. Hij wenscht echter de bestrijding van luchtdoelen meer te organiseeren en wenscht daarom per divisie een compagnie lnchtdoel- mitrailleurs van 24 stukken. Ons tot het bovenstaande beperkende, koesteren wij de hoop, dat de ken nisname ervan een opwekking zal mogen zijn, deze belangwekkende lezing en het debat er op, te bestudeeren en tot een onderwerp van bespreking te maken voor bijeenkomsten. (Voor ons rust op den „regiments-commandant" de moeilijke taak om zorg te dragen, dat het bataljon, dat op een gegeven moment den meesten mitrailleur-steun behoeft, dien steun ook kan krijgen. Een van huis uit gelijk verdeelen van de mitrailleurs over de bataljons kan nimmer tot de juiste oplossing leiden. Het geringe aantal mitrailleurs zal zich wel zwaar doen gevoelen in de practijk). Militaire Spectator. April 1927. De studiën over ontwapening (Kapitein van Voorst tot Voorst) worden vervolgd. Besproken worden de mogelijk heden van beperking van bewapening en de methodes van uitvoering. De kapitein Hartmans geeft beschouwingen over het vakwerkmaterieel dei- Pontonniers. Het artikel is verlucht met photo's; is wellicht voor onze pionier officieren niet van belang ontbloot, en geeft een overzichtelijken staat van het bij verschillende legers in gebruik zijnde of geweest zijnde vakwerkmaterieel. X en Y beëindigen de studie „Luchtverdediging"Dit onderdeel is voor ons wel het meest van belang, waar het behandelt „de beveiliging tegen luchtgevaar op marsch, bij legering en in het gevecht". Bij de studie van dit onderdeel zal men goed doen zich af te vragen: wordt de waarde van lucht doel-artillerie en van luchtdoel-mitrailleurs niet wal verward Naar het voor komt is de huidige toestand nog steeds die, dat luchtdoel-artillerie zich met succes kan keeren tegen verkennende en bonnnenwerpende vliegtuigen, ter wijl mitrailleurs zich voornamelijk slechts kunnen richten tegen laagvliegende gevechts-vliegtuigen. Beide wapens vullen elkaar aan, doch kunnen elkander niet vervangen. Het slot geeft een bronnenopgave. Luitenant.kolonel C. C. van Qelderen behandelt kleine aanvallende onder nemingen in den stellingoorlog"De kennisname is gewenscht. Ze kan steun geven bij de studie in het algemeen, waar het typeerende van den stelling oorlog meermalen naar voren komt. Door onbekendheid daarmede worden dikwerf voor den bewegings-oorlog conclusie's getrokken, die uitsluitend voor den stellings-oorlog toepasselijk zijn. Mavors. April 1927. Onder het opschrift „oefeningen bij duisternis" wordt een overzichtelijke opsomming gegeven van hetgeen bij nachtelijke oefeningen kan worden behandeld. Aangekondigd worden 2 nieuwe Engelsche mitrailleurs n. 1. de Beardmore- geweermitrailleur, Kaliber 12,7 m. M. met een gewicht van 7 K. O. en een vuursnelheid van 450-1000 schoten per minuut en het Tarquhar geweer, kaliber 12,7 m. M. gewicht 17 K. O. Vo 850 M.een speciaal anti tank wapen. Kapitein Wilson bespreekt de nieuwe pionieruitrusting van het Nederlandsche leger voor wat de cavalerie en de artillerie betreft. Het artikel bevat over zichten van het pionier-gereedschap bij de cavalerie in Nederland, Frankrijk en Duitschland. Luitenant van Aanholt vervolgt zijn beschouwingen over „Een oefening in den gasdienst!" Ook nu geeft hij tal van nuttige wenken. Kapitein De Bas behandelt op populaire wijze het inschieten met behulp van luchtwaar neming. Kapitein Orotendrost bespreekt de indirecte richting voor kustgeschut, geeft de voordeelen van de indirecte richting voor dit doel en stelt de nadeelen er tegen over.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 109