550 Kapitein Peereboom Voller vangt een studie, of om in schrijvers termino logie te blijven, een causerie, aan over chemische strijdmiddelen en stelt be schouwingen van militairen, chemischen en technischen aard in uitzicht. Thans wordt slechts geschiedenis gegeven. Het artikel belooft interessant te worden. Kapitein Schmidt zet zijn beschouwingen over het Nederlandsche voorschrift velddienst voort. De lezing ervan wordt zeer aanbevolen, het artikel is ook aan de hand van ons A. T. V. te bestudeeren. Besproken wordende voor troep, de marschvorm en de ontwikkeling van den voortroep, terwijl ook zijtroepen in den kring der beschouwingen worden getrokken. Ten slotte vervolgt luitenant van der Meulen zijn beschouwingen over Samenwerking tusschen Infanterie en Artillerie bij den verdediger". Besproken wordt hetgeen door den verdediger kan worden gedaan om de infanterie in staat te stellen om doelen aan de artillerie op te geven. (Aangeven van punten in het voorterrein merkpunten ten opzichte waarvan de doelen zullen zijn aan te geven.) Bijdrage. Indisch Genootschap 1927 biz. 19-55. Het wegen-vraagstuk in Ned.-Indië geeft een overzicht van den wegaanleg op Java, Sumatra, Borneo en Celebes. De Indische Gids. April 1927. W. E. van Dam van Isselt, ex-directeur van de H. K. S., schrijft over „De opleiding van officieren N. L. aan de H. K- S." De studie keert zich tegen het voornemen om geen Indische leeraren meer voor de H. K. S. uit te zenden, althans niet voor de krijgskundige studiën. Schrijver zegt o. m. van deze uit N. I. ontvangen voorstellen, dat door den maatregel de klok inzake het hoogste militaire onderwijs ineens mir nichts, dir nichts 50 a 60 jaar wordt achteruitgezet. Schrijver geeft dan een uitvoerig historich overzicht van de wording en het onderwijs aan Indische officieren op de H.K. S. Het goed gedocumenteerde artikel heeft blijvende waarde. Het zal worden vervolgd. C'. 11. OVERZICHT VAN BUITENLANDSCHE TIJDSCHRIFTEN. The Army Quarterly. April 1927. Het redactioneel gedeelte bevat o.m, een uiteenzetting van de militaire gebeurtenissen in China gedurende de maand Februari. The coordination of Fire-Power in Defence bij Colonel Renny, geeft be schouwingen over het vuurplan voor den verdediger. Schrijver beantwoordt de vraag „waarom vormen de artillerie en de mitrailleurs het geraamte van een stelling"geeft de taak van artillerie en mitrailleurs aan en leidt daaruit af, de taak van de lichte mitrailleurs en de geweerschutters. De waarde van flank-, schuin- en frontaalvuur van mitrailleurs wordt besproken, alsmede de echelonneering in de diepte van artillerie, mitrailleurs en infanterie. De aandacht wordt gevestigd op het voorbereiden van tegenstooten. Het artikel begeeft zich niet in detailshet is aan te duiden als een bespreking van het vuurplan van het regiment. Allgemeine Schweizerische Militar Zeitung. April 1927. Onder het opschrift „Felddienst" wordt het nieuw verschenen reglement „Felddienst" geïntroduceerd. Het voorschrift bevat de volgende hoofdstukken Landsver dediging, de beteekenis der verschillende wapens voor het gevecht, de bevel voering, marsch en legering, de verkenning, de beveiliging, de aanval, de verdediging en de terugtocht, terwijl mede de gasoorlog, de gasbestrijding, de afweer tegen vechtwagens, het gebruik van luchtstrijdkrachten, dekking en afweer tegen luchtstrijdkrachten er in worden behandeld. Opvallend is de mededeeling, dat alleen voor de verdediging in bergterrein de lineaire verde diging behouden is, overigens geldt het alom bekende systeem van opstelling in breedte en diepte met ver uit elkander gelegen, elkander onderling flan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 110