556 Resumeerende vormt de Maart-aflevering van de Revue d'lnfanterie een rijke bron van studie, waaruit ook door ons veel geput kan worden voor bespre kingen bij bijeenkomsten en waaraan ook leiders van oefeningen dankbaar steun zullen ontleenen. The Journal of the Royal Artillery. April 1927. Lezenswaardig is een studie Shrapnel and H(igh) E(xplosive), waarin de vraag „Is it sound policy to retain shrapnell for our field artillery" onder de oogen wordt gezien De voor- en nadeelen van beide projectiel-soorten worden in beschouwing genomen Overzichten worden gegeven van de verhoudingen tusschen beide soorten in verschillende legers vóór en na den oorlog. Voorts trekt de aandacht een opsteljover den scheidsrechterlijken dienst bii de Artillerie. Revue militaire frangaise. Ier Avril 1927. Het artikel „Les étapes de guerre d line division, (V infanterie" van Lieutenant-colonel Laure en Comman dant Jacottet wordt vervolgd, terwijl de studie van den Lieutenant-colonel I aquet geti+eld „Avant Toffensive allemande sur Verdun 119161" wordt beëin digd. 1 Uit „de laatste nacht' [d.w. z. vóór het groote offensief] dat was de nacht van 20/21 Februari 1916 stippen we even aan: „In de voorste lijn wachtte men, men sliep slecht of niet; vruchteloos observeerden de wachtposten het terrein, de oogen gericht vóór de hinder- nissen; ten noorden van het bosch maakte de boerderij van Soumazannes in het heldere maanlicht een geheimzinnigen en somberen indruk. Wat zou er binnenkort uit te voorschijn komen? Mocht men toelaten dat de vijand zich er rustig organiseerde, want onze patrouilles constateerden eiken nacht dat de hoeve bezet was. Achter Gremilly bewogen zich treinen nu eens dicht bij het front, dan weer verder in het bosch van Spincourt. Uit de richting van Jamelies d'Ornes weerklonk plotseling een langzaam gezang: het waren de Duitsche soldaten. En de nacht van 20 op 21, de historische nacht, welke verraderlijke kalmte ons scheen te willen gerust stellen, ging voorbij. Toen de dageraad begon te gloren nam de verdwijnende maan de illusies weg van hen, die dachten dat het onheil was afgewend. Nauwelijks was de gewone dienst in l'Herbebon begonnen of het eerste kanonschot klonk uit het westen als werd de doods klok geluid over de sector van het 164e regiment. De slag van Verdun begon. De wekenlange voorbereiding was nu dus voltooid. De uiterste belangwekkende studie van overste Paquet, we bevalen haar reeds aan in de Mei-aflevering van dit tijdschrift, zij nogmaals in het bijzonder onder de aandacht gebracht. Verder begint in deze aflevering Colonel Moyrand een artikel „la manoeuvre offensif", waarin wordt behandeld de tweede slag van Guise in de tweede helft van October en begin November 1918, een slag welke 20 dagen heeft geduurd en eindigde met al geheel terugdrijven van den vijand. m'?evUe Artillerie. Mars 1927. Het artikel „Le combat de Guise (Augustus 1914) van Colonel E. Valarché wordt vervolgd. Verder vinden we in deze aflevering: „une groupe portéau Maroc" van G. Dazier, chef d'escadron d'artillerie, waarin worden behandeld de prestaties van twee batterijen motorartillerie van 75 m.M. Deze batterijen hebben van September 1925 tot October 1926 afgelegd 2500 K.M. langs goede of middelmatige wegen en 1000 K.M. langs slechte wegen wagensporen of dwars door het terrein. Aan motormaterieel waren ingedeeld 7 verbindingswagens, waarvan één voorzien van rupsbanden, 2 cycle cars, 2 motorrijwielen, 5 lichte camions, 4 voitures de service, 8 kanontractors, 2 tracteurs dépanneurs fmet 4 wielaandrijving], 10 landbouwtractors (rupsbanden), 10 aanhangwagens voor de landbouwtractors en 21 camions. Aan het eind wordt gezegd

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 116