558 ™e As,'?.tic Review. April 1927. De aandacht wordt gevestigd op n2e ^nation l![ Chma van Sir Richard Dane en een ongeteekend artikel Hamslamism uit welk artikel we aanstippen ,,In Moslimsche landen staan tegenover elkaar zij, die terugzien in het ver eden en hopen op een herleven van de oude glorie en anderen, die hun leven en hun sociale en politieke streven richten op den modernen tijd Welke van de beide partijen de overwinning zal behalen, zal de toekomst uitwijzen maar beiden zijn even afkeerig van de politieke controle door de Europeeschè mogendheden en verbitterd over hunne eigen commercieele en wetenschappelijke minderwaardigheid. Ondanks het jongste „Calipathe Congress" te Cairo, schijnt de ijver voor de wederinstelling van het Kalifaat af te nemen, en de mogelijk heid vaneen gezamenlijke actie van de verschillende Mohammedaansche volken lijkt nu zelfs nog meer verwijderd dan in de dagen toen de journalisten trachtten angst aan te jagen met het schrikbeeld van een panislamitische beweging Maar de gevoelens van wrok en vijandigheid, welke bijgedragen hebben tot bewegingen als de pamslamistische, zijn nog steeds aanwezig en welke vormen zij ook in de toekomst mogen aannemen, zij blijven de voortdurende „belangstelling van de Europeesche staatslieden vereischen." Wij laten deze uitspraak voor rekening van den Engelschen schrijver, maar achtten dien toch van voldoende belang om onder de aandacht te brengen. In de Nederlandsch-Indische afdeeling komt een artikel voor van Professor Moresco over de nieuwe Ned.-Indische staatsregeling. C'.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 118