Als metselsteen wordt gebezigd natuursteen en kunstmatige steen. De natuursteen wordt verwerkt in den vorm van regelmatig bekapte blokken, als onregelmatige breuksteen en als kalisteen. Breuksteen is hoekig en scherpkantig, zoodat de mortel zich in het algemeen beter vasthecht aan breuksteen dan aan de gladde, ronde rolsteenen, die uit de rivierbeddingen worden weggenomen. Kalisteen daarentegen is echter veelal harder en minder poreus dan breuksteen. Men spreekt van „breuksteen metselwerk" en van „metselwerk in kalisteen". Tot de kunstmatige steen moet in de eerste plaats worden ge rekend de gewone baksteen. De baksteen wordt vervaardigd door het bakken van een mengsel van klei en zand. Men brengt dit mengsel in vormen van iets grootere afmetingen dan die der te verkrijgen bouwsteen, stapelt na lossing uit de vormen deze kleikoeken op, om ze voorloopig te laten drogen, waarna de nog ongebakken steen in ovens wordt opgestapeld, waarin de klei wordt „gebakken" en de bekende bouwsteen ontstaat. De 'afmetingen zijn door het drogings- en bakproces geringer geworden als normaal gemiddelde geldt in Indië 13X26X5'/2 c. m. Klei, aan verhitting blootgesteld, krimpt en scheurt zeer sterk. Zou dus alleen zuivere klei zonder meer worden verwerkt, dan zouden de gebakken steenen aan alle zijden breede en diepe scheuren vertoonen en daardoor als metselsteen onbruikbaar zijn. Door de klei met zand te vermengen worden de zandkorrels door klei omgeven, waardoor deze laatste in dunne deklaagjes wordt verdeeld, die elk op zichzelf wel krimpen en scheuren, doch de scheurvorming gelijkmatig over de geheele massa verspreiden als zeer fijne, practisch niet opvallende haarscheurtjes. Het vervaardigen van baksteen geschiedt in Indië meerendeels in primitieve, inlandsche veldovens. De inlandsche baksteen is, als gevolg van te weinig zorg aan de fabricage besteed, als regel van inferieure kwaliteit De steenen breken zeer spoedig bij het transport naar en op het werkhet breukpercentage wordt zelfs wel op 50 °/0 aangenomen. De bezwaren, die tegen het gebruik van minder goede baksteen kunnen worden aangevoerd, n.l. de mindere draagkracht van het metselwerk en de mindere duurzaamheid ervan, wegen in Indië bij eenvoudige gebouwen niet zoo zwaar als in Europa 1°. omdat de muren dikker worden, doordat de afmetingen van de inlandsche baksteenen in het algemeen grooter zijn dan de gebruikelijke afmetingen der Europeesche baksteenen 2°, omdat de gebouwen meerendeels geen verdieping hebben, zoodat de muren meestal slechts het dak te dragen hebben zonder meer 3°. omdat in Indië geen rekening behoeft te worden gehouden met de nadeelen van vorst 481

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 17