het optreden van scheuren en het uiteenvallen van het beton. Een dergelijke combinatie van ijzer en beton noemt men gewapend betonde ijzeren staven vormen de wapening. Voor gewapend beton wordt steeds Portlandcement-beton gebezigd, omdat Port- landcement roestwerend is en de wapening dus tegen roesten beschermt. Bij de vervaardiging van gewapend beton wordt, na het stellen van de bekisting, eerst de wapening op haar plaats gebracht. Om de ijzeren staven ook tijdens het storten en aanstampen van het beton op de vereischte onderlinge afstanden te houden, alsook om de eigenlijke wapeningsstaven gelijkelijk te doen dragen worden ze verbonden aan dunnere ijzeren staven in dwarsrichting, het verdeelijzer. Wapenings- en verdeelstaven worden op de kruispunten aan elkaar bevestigd door middel van dun ijzerdraad, het binddraad. Wanneer de wapening is gesteld, kan het beton worden gestort. Het stampen moet voorzichtig geschieden om te voorkomen, dat de wapening daardoor van haar plaats zou geraken. De samenstelling der wapening, de vorm en de afmetignen der wapeningsstaven worden in elk geval afzonderlijk berekend vol gens methoden, die hier buiten beschouwing zullen blijven. HET BOUWEN. Na de bovengegeven inleidende beschouwingen over metsel werk en beton kunnen thans de samenstelling en de opbouw van een eenvoudig gebouw in het kort worden besproken. Achter eenvolgens zullen daarbij worden nagegaan de fundeering, deuren en ramen, het opgaand metselwerk, de kapconstructie, de indek king, plafonds, vloeren en de verdere afwerking van het gebouw. Het spreekt vanzelf, dat hierbij zal worden uitgegaan van een ge bouw van zeer eenvoudige constructie, waarbij zich geenerlei tech nische moeilijkheden voordoen. De fundeering. Het doel van de fundeering is het gebouw op een grooter grond vlak te doen rusten dan het geval zou zijn, wanneer de muren zonder meer op den grond werden geplaatst. Door aan de muren een verbreeden voet te geven wordt het gewicht van het gebouw over een grooter oppervlak verdeeld, zoodat de belasting van den grond per eenheid van oppervlak kleiner wordt en in overeen stemming kan worden gebracht met de draagkracht van den bodem. Het breedere grondvlak verhoogt verder de stabiliteit van het gebouw. De fundeering, waarvan het ondervlak, de aanleg, zich normaal 0,601,50 m onder het maaiveld bevindt, brengt voorts het ge wicht van het gebouw over op een dieper gelegen en dus vastere grondlaag met een grooter draagvermogen, waardoor tevens de 488

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 24