elkaar zetten goed gemenied om vochtopname en roesten tegen te gaan. Wanneer de lengte van den bintbalk zoodanig is, dat deze net uit één stuk kan worden gemaakt, zullen de beide deelen in het midden der overspanning, dus onder den makelaar, moeten wor den gelascht. Op deze lasch dient de bijzondere aandacht te worden gevestigd. Het gewicht van de dakbedekking zal n. 1. de kapbeenen zoo danig beïnvloeden, dat deze neiging zullen hebben naai buiten uit te wijken. Dit uitwijken wordt verhinderd door de verbinding met den bintbalk, die als gevolg hiervan aan uitrekkende krachten blootstaat. Op deze omstandigheid zal de constructie van de lasch moeten zijn gebaseerd. De lasch in den bintbalk zal dus aan uitrekking volgens de lengteas moeten weerstand bieden. Daarom zal hier moeten worden toegepast de rechte haaklasch. Zie fig 25. Het haakvormig in elkaar grijpen van de beide helften van den bintbalk zal een verschuiving in lengterichting tegengaan. Ook de wijze waarop de lasch in den bintbalk met ijzer wordt versterkt dient met de uitrekking, waaraan deze onderhevig is, verband te houden. Rondgaande ijzeren beugels, die de samen stellende deelen der houtverbinding in dwarsrichting tegen elkaar drukken zonder meer, zijn hier niet op hun plaats, omdat deze slechts indirect, n. 1. door verhooging van den wrijvingsweerstand tusschen de onderdeelen, verschuiving in lengterichting tegengaan. Een betere versterking wordt verkregen door ter plaatse van de lasch op het bovenvlak en tegen het ondervlak van den bintbalk een stuk plat staafijzer aan te brengen en de lasch hiertusschen vast te klemmen door minstens vier verticaal ingebrachte schroef bouten (fig. 25). Behalve het aandrukken van de onderdeelen der lasch, wordt op deze wijze de ijzerversterking tevens benut om meerderen weerstand te verkrijgen tegen de uitrekkende krach ten in den bintbalkhet platijzer neemt n. 1. deze krachten voor een deel direct in zich op. De losse pen- en gatverbinding met den makelaar blijft hierbij achterwege. Het zal wel duidelijk zijn, dat een lasch, die niet aan den bovenomschreven eisch voldoet, ondeugdelijk is en gevaar kan opleveren Wanneer immers de lasch aan de uitrekkende krachten in den bintbalk niet voldoende weerstand biedt en bezwijkt, zal het naar buiten uitwijken van de ondereinden der kapbeenen niet meer worden tegengehouden. Indien de houtverbindingen niet met ijzer zijn versterkt, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de kap loswerkt en zijdelingschen druk op de muren gaat uitoefenen, waar tegen het metselwerk op den duur niet bestand zou kunnen blijken. Voor het vervaardigen van de kapspanten kan het dienstig zijn op een houten werkvloer een teekening op ware grootte te maken 500

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 60