men noodgedwongen zal moeten overgaan. Indekking metVlaam- sche pannen vereischt een minimum dakhelling van 35°; het is echter raadzaam een helling van 40° toe te passen. Om het opwaaien van de pannen tegen te gaan worden langs de breedte-randen der dakvlakken z. g. windveeren aangebracht, zie fig. 26. Plafonds. De plafonds worden bevestigd tegen den onderkant van houten plafondhangers van b. v. 7 bij 10 cm, die tusschen de bint- balken worden aangebracht. Een plafond van Buitenzorgsche matten wordt zoo mogelijk uit één stuk gemaakt. De randen worden met houten latten afgewerkt. Bestaat het plafond uit meerdere stukken, dan worden de naden eveneens met latwerk bedekt. De matten kunnen met Chineesch papier worden beplakt en daarna geverfdhet voordeel van ventilatie door het plafond gaat hierbij echter verloren. Plafonds van eternietplaten e. d. worden op overeenkomstige wijze behandeld. Daar de platen in den handel meestal betrek kelijk kleine afmetingen hebben, is latwerk voor het wegwerken van de naden hierbij niet te vermijden. Stalen plafonds worden voorzien van lijsten in hetzelfde mate riaal. De platen worden voor het aanbrengen aan de bovenzijde met menie bestreken om roesten tegen te gaan. Ook de spijkers, waarmede de platen worden vastgezet worden gemenied. Vloeren. De in Indië in steenen gebouwen meest toegepaste vloeren zijn de tegelvloer en de betonvloer. Voor beide soorten van vloeren geldt als eerste eisch, dat zij worden aangebracht op een vasten grondslag. Zuivere zandgrond is hiervoor het meest geschikt, doch wordt niet overal aangetroffen. Moet op andere grondsoorten wor den gebouwd, dan moet deze onder de vloeren worden wegge nomen en vervangen door zuiver zand. Tot welke diepte deze vervanging moet plaats hebben, hangt af van de samenstelling van den bovengrond en de diepte, waarop zich een voldoend vaste aardlaag voordoet. Als minimum kan men beschouwen een zand laag van 20 cm dikte. Deze zandlaag moet terdege worden aangeplempt om latere ver zakking van den vloer te voorkomen. Het optreden van scheuren in een betonvloer en van plaatselijke inzinkingen in een tegelvloer wordt in de meeste gevallen veroorzaakt doordat de zandlaag on der den vloer niet voldoende is ingewaterd. Op de noodzakelijk heid van zorgvuldig inwateren kan dan ook niet genoeg de aan dacht worden gevestigd. Alleen hierdoor bespaart men zich de misère van een scheurenden en verzakkenden vloer, die in vele gevallen ten slotte slechts afdoende is te repareeren door den 503

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 63