De Cav. Cdt. zal vooraf de kaart raadplegen en de belangrijke punten op de flank er duidelijk op aanstrepen. Hij begeeft zich met sprongen van het eene punt naar het andere en laat bij be langrijke naderingswegen kleine patrs. achter tot de divisie ge passeerd is. Meermalen zullen afzonderlijke patrs moeten worden gezonden naar plaatsen verder van den marschweg af gelegen. Ook deze dienst is een zeer vermoeiende, omdat in onze kleine verbanden ieder cavalerist voortdurend in actie is. 3. Slotwoord. Onwillekeurig trekken de gebeurtenissen te Ethe op 22 Augus tus 1914 weder ons oog voorbij We zien het heldhaftig bataljon Laplace, zich als flankdekking tot den laatsten man opofferen. We zien de afdeeling artillerie onder Savoureau in volle ge zicht van den vijand, in de straten van Ethe tot onbewegelijkheid gedoemd, verschrikkelijke verliezen lijden. We zien de slachting van het 4e Regt. Huzaren onder Haute- cloque plaats hebben welke dit Regt. voor geruimen tijd uitscha kelde. En dat alles, omdat dit regiment geen tijd en geen ruimte kreeg voor verkenning noch beveiliging, omdat het slechts 10 mi nuten vóór de voorhoede van het 4e Corps Ethe binnenrukte en niet de noodige voorsprong had van 2a 3 uur. We zien hoe het échec hierdoor ontstond, het ontmoetingsgevecht met de daar mede gepaard gaande verrassingEn zulks niet omdat toevallig minder goede orders zijn verstrekt geworden, maar omdat de afwezigheid van elke noodige beveiligingsmaatregel een fout was, welke voortsproot uit inzichten, welke de opperste leger leiding in Frankrijk als juist vermeende te moeten aannemen. De nieuwe tactiek, sedert een gering aantal jaren ingevoerd, bestond hierin, dat de voornaamste beveiligingsmaatregelen achterwege konden blijven. De Cdt. volgde immers toch zijn eigen wil en nam immers toch zijn eigen maatregelen, onafhankelijk van den uitslag der verkenning? Wat te Ethe gebeurd is, is te wijten aan een fout, welke ge volgd werd over de geheele Fransche linie. Men hield de cava lerie binnen het bereik der Inf. van waaruit ze in actie moest komen zonder haar tijd en ruimte te geven voor de verkenning, zelfs kreeg ze geen tijd genoeg om zichzelf te beveiligen Ethe heeft bewezen, dat de cavalerie niet gemist kan worden, wil men een ontmoetingsgevecht en daarmee een échec voorkomen Ethe bewijst ons waar verkeerd gebruik van cavalerie toe zal leiden een onsamenhangend gevecht„lutte de nègres, la nuit, dans un tunnel". 470 Zie „Un regiment de Cavalerie coined dans Ia bataille" van Colonel A. in de „Revue de Cavalerie" Januari-Februari van 1927.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 6