gebruikt worden om de doelmatigheid der maskers te beproe ven en te controleeren. G. Daar verscheidene springstoffen gassen ontwikkelen, die op dezelfde wijze als oorlogsgassen letsel toebrengen, zouden beperkingen op het gebruik van gassen waarschijnlijk direct na het uitbreken van een oorlog tot misverstand aanleiding- geven. Uit de practijk is gebleken, dat de meeste staten het met de in dit rapport der sub-commissie neergelegde meening geheel eens zijn. Allerwegen wordt de chemische oorlogvoering bestudeerd en met kracht georganiseerd. De hoofdmachten denken er niet aan van het gebruik van dit nieuwe wapen af te zien. Het gaswapen zal daarom in een toekomstigen oorlog zonder twijfel een be langrijke rol spelen en wellicht een doorslaggevenden invloed op het verloop uitoefenen. Alle staten, die daartoe uit een technisch, wetenschappelijk, staatkundig, politiek en militair oogpunt in staat zijn, bereiden zich heden op den gasoorlog voor. In Rusland is door de regeering de chemische vereeniging „Dobrochim" georganiseerd met het doel een chemische industrie voor de vervaardiging van oorlogsgassen in het leven te roepen en de bevolking zoo ver op de hoogte te brengen van den aard en de werking van het gaswapen, dat zij in voorkomende gevallen zichzelf zal weten te verdedigen. In Engeland werd in 1923 voor proeven met oorlogsgassen 80000 pond sterling uitgegeven. In 1924 bedroeg het bedrag op de oorlogsbegrooting voor den gasdienst 103000 pond. In Italië werd in 1923 de gasdienst georganiseerd naar het voorbeeld van de Vereenigde Staten, er werden echter 2 X z00~ veel officieren bij ingedeeld. Frankrijk blijft hierbij zeer zeker niet achter doch alles geschiedt daar in het geheim en blijft in een geheimzinnig duister gehuld. Bekend is, dat Maarschalk Foch zich als volgt uitliet. „Wij moe ten bij het maken van onze toekomstplannen en voorbereidingen onze aandacht aan den chemischen oorlog wijden, willen we niet voor ontzettende verrassingen komen te staan." Japan ging ook bij Amerika in de leer en begon het eerste jaar met een bedrag van 80000 pond voor den gasdienst beschikbaar te stellen, welk geld verkregen werd door inkrimping van het leger met vier divisies Infanterie. Holland, België, Polen, Tschecho- Slovakije, Zweden, Zwitserland en andere staten hebben alle in het leger een chemische afdeeling in dezen of genen vorm. Vóór alles dienen echter de Vereenigde Staten te worden ge noemd, alwaar de gasdienst veel grootscheepscher is opgezet dan waar ook en in 1922 op de begrooting voor den gasdienst 23.600.000 dollar werd uitgetrokken. Bij de wet van 4 Juni 1920 werd door het congres voorzien in een afzonderlijken Chemischen Oorlogs- dienst, aan welke de volgende opdracht werd verstrekt: 511

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 71