It has been said, that we should not use gas against those not equipped with gas. Then why did we use repeating rifles and machine guns against Negritos and Moros armed only with bows and arrows or poor muskets and knives? Let us apply the same common sense to the use of gas, that we aply to all other weapons of war''. De geheele wereld weet dus wat van de Vereenigde Staten te verwachten is; hieromtrent behoeft niemand in twijfel te verkeeren. In welke richting het gaswapen zich in de toekomst zal ontwik kelen is thans nog een open vraag. Die ontwikkeling kan o. a. worden beïnvloed door de bestaande oorlogsgassen op andere wijze te verspreiden of ook door aanwending van nieuwe nog niet gebruikte oorlogsgassen. Volgens de thans gehuldigde principes zijn benoodigd een persistent gas tot verdedigingsdoeleinden en een niet-persistent of vluchtig gas voor den aanval. Dan is voorts het zoeken naar een stof, die sterk prikkelend op oogen en neus werkt en de gasmas kers doordringt. Als voorbeelden van deze drie typen zijn reeds door de Duitschers tot die doeleinden gebruikt resp: het mosterd gas, het groenkruisgas en het blauwkruisgas, welke alle volkomen aan de gestelde eischen voldeden. Dat bovendien het mosterdgas blaartrekkend op het geheele lichaam werkt en bij gunstigen wind als nevel kan verstoven worden, in welke hoedanigheid het dooi de maskers heendringt en als ademgift werkt, is een bijkomstig maar belangrijk voordeel. Voor zoover thans bekend, zijn nog geen gassen gevonden, die aan hoogere eischen voldoen. Het be ruchte en zoo veel beschreven „lewisite" schijnt niet aan het doel beantwoord te hebben. Toch moet men er op verdacht zijn, dat de pogingen die overal worden aangewend om werkdadiger gassen te vinden, zullen slagen. En om verrassingen te voorkomen is er geen beter middel dan onze eigen chemici met zoo'n opdracht te belasten. Wat anderen kunnen, daartoe zijn zeker Nederlandsche vakkundigen ook in staat. Grootere verrassingen zal evenwel de toekomst te zien geven op het gebied der wijze van verspreiding der gassen. Was in den afgeloopen oorlog het gebruik voornamelijk beperkt tot speciale gastroepen, Infanterie en Artillerie, in een volgenden oorlog zullen alle denkbare wapens gas verspreiden, terwijl ook het technisch en tactisch gebruik in hooge mate vervolmaakt zal worden. De Infanterie zal gebruik maken van gas in hand- en geweer granaten, doch in de eerste plaats van rookkaarsen. In verband met het volume zullen echter de hand- en geweergranaten alleen voldoende effect kunnen opleveren, indien zij gevuld zijn met sterk prikkelende traan- of niesgassen. De reeds vóór den wereldoorlog in Frankrijk samengestelde handgranaten, gevuld met broom- azijnester, hebben niet voldaan, omdat in verband met den giftig heidsgraad en het vermogen tot traanverwekken van het gebruikte gas, de werkingssfeer te klein was. In de toekomst zullen de 513

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 73