gashand- en geweergranaten dan ook gevuld worden met broom benzylcyanide of chlooracetophenon, de sterkste thans bekende prikkelgassen. De werkingssfeer van granaten gevuld met phosgeen, het gas met den hoogsten giftigheidsgraad, zou daarbij nog ver achter blijven. Reeds thans wordt in verschillende landen door politietroepen bij onlusten, opstootjes e. d. gebruik gemaakt van gashandgra- naten. Als onze troepen in den nacht van 12 op 13 November 1926 eenige gashandgranaten in het telefoonkantoor te Weltevreden hadden kunnen werpen, zou geen communist zijn ontkomen! Rookkaarsen, onschuldige of giftige nevels verspreidende, zullen vaak door de Infanterie in groote hoeveelheden worden medegeno men en resp. zoowel voor maskeering als voor agressieve doelein den worden gebruikt. Men denke slechts aan het groote nut van het plaatsen van rookmaskeeringen (ook eenige ter misleiding) bij rivierovergangen of aan het effect van een giftige rookwolk door een gunstigen wind gedurende het etensuur op den vijand afgezonden (Zie ook „Manual on the use of smoke een vooischrift voor het Engelsche leger, verkrijgbaar bij Gebr. van Cleeff, den Haag). Het transport van deze soort kaarsen, gevuld met vaste stoffen, zal geheel zonder gevaar zijn, treffers van geweer- en artillerievuur zullen geen gasvorming der kaarsen tengevolge hebben, evenmin vervorming of vernietiging door druk of stoot. Alleen wanneer de lont is aangestoken en aldus de chemische reactie ingeleid, heeft rookvorming plaats. Teneinde een juist gebruik te garandeeren, zal het aanbeveling verdienen het gebruik van rookkaarsen onder controle te laten van gasofficieren. Ook de Cavalerie en de Genie zullen op dezelfde wijze als de Infanterie met evenveel resultaat van gasgranaten en rookkaarsen gebruik kunnen maken. Cavalerie zal zich in open terrein na ontdekking door een overmachtigen vijand zonder gevaar voor vernietiging aan het gevecht kunnen onttrekken met behulp van rookgordijnen en zal met succes kunnen gebruik maken van haar gasgranaten bij een overrompeling van vijandelijke voorposten- afdeelingen. En hoeveel rustiger zal een brugslag of het hinder- nisleggen door de Genie kunnen geschieden, wanneer een rook- maskeering (c. q. door dekkingstroepen te leggen) van alle zijden het inzicht belet, ook van boven. In Amerika wordt veel aandacht besteed aan het doen vergezel len van de Cavalerie door mobiel gemaakte bommenwerpers, be stemd tot het werpen van gasbommen. Deze soort bommenwerpers worden thans na geslaagde proeven, die reeds belangrijke resul taten hebben geleverd, bij de Cavalerie ingedeeld met het doel bij stooten op mitrailleurnesten, afzonderlijke natuurlijke steunpunten enz. deze met gas te bewerken. Het ligt in de bedoeling de Cava- 514

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 74