lerie aldus te laten optreden tegen onbeschaafde zoowel als be schaafde volken. Hoewel ook tanks zich leenen tot verspreiding van gassen zal hierop niet nader worden ingegaan, daar het optreden van dit wapen in de Indische terreinen met veel moeilijkheden gepaard zal gaan. Het gebruik van gas door de Artillerie kan daarentegen wel algemeen, ook in onze terreinen, worden toegepast. Het gebruik behoeft zich niet tot enkele soorten van vuurmonden en kalibers te bepalen. Terwijl de hiervoren besproken wapens zich tot enkele soorten van gassen moeten beperken, kan de artillerie met succes, al naar de omstandigheden zulks eischen, van alle soorten ge bruik maken. Dus zoowel van vluchtige, persistente en prikkel- gassen, als van rookvormende stoffen. Voor een groot deel zullen projectielen worden gebruikt, die behalve de kleine springlading, noodig om het gas over een vol doende ruimte te verspreiden, uitsluitend met gas zijn gevuld, doch die het nadeel hebben aan den lichteren knal bij explosie te worden herkend. Daarnaast zullen uitsluitend z. g. brisante gasgranaten worden verschoten. Deze ondervangen het hiervoren genoemde nadeel, en hebben het voordeel, dat de vijand niet ongestraft zonder gas masker kan opereeren, terwijl de explosiefwerking van deze soort granaten niet noemenswaardig minder is dan van de gewone brisantgranaten. Het moge hier nogmaals worden vermeld, dat de zuivere gasgranaat nimmer de explosief granaat (w. o. ook te verstaan de brisante gasgranaat) zal kunnen vervangen, doch alleen als waardevolle aanvulling kan dienst doen. Ook bij de brisante gasgranaat staat de explosiefwerking op den voorgrond. Zonder veel afbreuk te doen aan die explosiefwerking zal de brisante gas granaat 15 van haar volume aan gas mogen bevatten. Ook in de granaatkartetsen zullen de kogeltjes in stoffen worden vastgezet, die bij explosie een sterk traangas zullen verspreiden en die dan beter aan hun doel zullen beantwoorden dan de in het laatst van 1914 door de Duitschers gebruikte N. i. projectielen. De fabrikatie van deze soort granaatkartetsen zal evenwel nog meer moeilijkheden medebrengen dan de reeds gebruikte gewone soorten, daar niet alleen de spreidingskegel, wat vorm betreft, aan zekere eischen moet voldoen en de kogeltjes zelf een bepaalde aanvangssnelheid moeten hebben, doch ook de stof, waarin die kogeltjes zijn vastgezet, tot een zekeren graad van fijnheid moet worden verstoven, zoodanig, dat het grootste deel als (coloidalen) nevel blijft hangen. Het behoeft geen betoog, dat gasgranaten in het algemeen, en de traangasgranaatkartetsen in het bijzonder, ook bij ongunstige windrichting zullen moeten worden gebruikt. Er is n. 1. geen tenkele reden om den vijand in zoo'n voor hem gunstig geval de 515

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 75