gelegenheid te laten onze troepen met gas te overladen, zonder dat hij zelf de minste beveiligingsmaatregelen zou behoeven te nemen, dus zonder zelf in zijn bewegingsvrijheid te worden belem merd (gasmaskers). De hoeveelheid gas, die in zoo'n geval met den wind in het eigen gebied terugkomt, moet op den koop toegenomen worden; gasmaskers dragen we dan toch al en we zullen geen gassen gebruiken, waartegen onze eigen maskers geen bescher ming verleenen. O. i. zal daarom in geen enkel geval de tactische toestand eischen, dat explosiefgranaten worden gebruikt, instede van brisante gasgranaten, waaruit volgt, dat de eerste soort niet meer in de legeruitrusting behoeft voor te komen. Omtrent het gebruik van gas door het luchtwapen is reeds meer geschreven, dan over het gebruik van alle andere wapens te zamen. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat van het luchtwapen in de toekomst terrorisatie van de burgerbevolking wordt verwacht door het werpen op bevolkingscentra van bommen en speciaal gasbommen en ook door het z. g. gassprenkelen. Dit is een dei- redenen, waarom het gaswapen meer dan andere wapens de be langstelling van de zijde der burgerbevolking heeft ondervonden en ook zal blijven ondervinden. Door de burgerbevolking in het algemeen en door de ontwapeningspropagandisten in het bijzonder wordt van het gaswapen groot onheil verwacht voor de non combattanten, dus ook voor vrouwen en kinderen. Hoewel deze verwachtingen uitsluitend op de overdreven voorstelling van som mige fantasten berusten, of misschien juist daarom, vinden zij bij de goe-gemeente veel meer geloof, dan de op feiten berustende en op de werkelijkheid gegronde verklaringen van enkele des kundigen. Als vaststaand mag worden aangenomen, dat inderdaad in een toekomstigen oorlog aan het luchtwapen een zeer belangrijke rol zal worden toebedeeld en dat ook door het oorlogsvliegtuig gas zal worden verspreid, zoowel door het werpen van gasbommen als het sprenkelen van gas. Doch wij denken hierbij in de eerste plaats aan het gebruik op het gevechtsterrein van gasbommen, gevuld met vluchtige giftige gassen om te worden geworpen op groote troepenmassa's, verzameld op concentratiepunten, in marsch- colonnes, op in- of uitlaadstations enz., voorts aan het gebruik van persistente gassen, door het werpen van bommen of door gas sprenkelen, op belangrijke kruispunten van wegen of op waarde volle terreinvoorwerpen, waarvan het gebruik aan den vijand moet worden ontzegd. Vooral in het tijdperk voorafgaande aan de eerste aanraking der wederzijdsche strijdkrachten, kunnen van het ge bruik van gas door middel van vliegtuigen groote resultaten wor den verwacht. Het behoeft geen betoog, dat voor het vervullen van deze taak reeds veel vliegtuigen en groote hoeveelheden gas benoodigd zul- Zie o.a. Bijwater: The great Pacific War 1931-32. 516

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 76