Ofschoon er alle gelegenheid toe was, heeft een luchtaanval met dat doel echter nimmer plaats gehad, zoodat het gebeuren in den wereldoorlog geen reden mag zijn dergelijke terrorisaties te ver wachten. Integendeel mag op grond van die gebeurtenissen wor den verwacht, dat er door alle partijen ernstig naar zal worden gestreefd de burgerbevolking zoo min mogelijk daadwerkelijk aan de werking der oorlogswapenen bloot te stellen. Bovendien wordt door hen, die een dergelijk misbruik van het gaswapen in een toekomstigen oorlog verwachten, geen rekening gehouden met de enorme hoeveelheden chemicaliën, benoodigd om een eenigszins belangrijke oppervlakte daadwerkelijk te vergas sen, d. w. z. daarop zooveel gas te werpen, dat een langdurig ver blijf daarop schadelijk voor de gezondheid zou zijn. Dit zou n. 1. het doel kunnen zijn bij terrorisatie. Op het oorlogsveld bleek per K. M.2 noodig te zijn 25000 K. G. mosterdgas, om het terrein onbe gaanbaar te maken. Dit werd daardoor bedekt met een vloeistof laagje van gemiddeld 0.02 mM. Menschen met mosterdgaspakken konden daarin zonder gasmasker zonder gevaar verblijven. In de tropen zou wellicht door de snellere verdamping wel gevaar be staan door de werking van het gas als ademhalingsgift. Daar staat evenwel tegenover, dat na 2 dagen, misschien reeds na 1 dag, de geheele hoeveelheid verdampt zou zijn. Waaruit volgt, dat alleen dan een object op deze wijze zal worden vergast, als het te verwachten rendement tegen de enorme te verbruiken hoeveel heden opweegt. Dezelfde overweging geldt evenzeer voor eventueel gebruik van gas ter vergiftiging van de burgerbevolking. Als we bovendien nog denken aan het aantal vliegtuigen, dat voor het vervoer van 25000 K. G. gas noodig is, n. 1. 100 van de thans bestaande grootere soorten, die voor dat doel geschikt zijn, dan begrijpt ieder, dat van een gevaar voor de burgerbevolking door gebruik van gas door bombardeervliegtuigen niet in ernst kan worden gesproken en desbetreffende phantastische beweringen naar het rijk der fabelen moeten worden verwezen. Zeker geldt dit voor Ned. Indië, alwaar de groote afstanden, waarop alle e. v. vijande lijke vliegkampen van ons centrum zijn gelegen, ook een onoverko melijke hinderpaal zullen vormen voor het vervoer van groote hoe veelheden oorlogschemicaliën, terwijl het aantal moederschepen voor vliegtuigen in alle oorlogsvloten altijd wel zeer beperkt zal blijven. We kunnen er staat op maken, dat een e. v. tegenstander een beter gebruik van zijn lucht- en gaswapen zal weten te maken, dan door ondeskundige fantasten worden verwacht. Dat ook door de vloot het gaswapen zal worden gebruikt, mag als vaststaand worden aangenomen. Hoe dat gebruik zich zal ontwikkelen, zij aan het oordeel van meer bevoegden overgelaten; doch zeker is, dat daarbij aan rook en nevels, zoowel voor mas keering als voor agressieve doeleinden, een groote plaats zal wor den ingeruimd. Ten slotte blijft nog over de vraag te beantwoorden hoe de spe- 518

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 78