dale gastroepen in de toekomst gas zullen verspreiden In den afgeloopen oorlog deden zij dit door het afblazen van gaswolken, het werpen van gasbommen uit bommenwerpers en z. g. Livens projectors en enkele malen reeds door gebruik te maken van rook- kaarsen Waarschijnlijk zullen al deze methoden, doch in geper- fectionneerden vorm gehandhaafd blijven. Gaswolken zullen b. v. worden afgeblazen uit door één man draagbare cylinders, zoodat het element der verrassing behouden blijft, daar alle voorberei dingen ver achter de voorste linie kunnen plaats hebben. Hoewel gasbommenwerpers en projectors slechts voor korte afstanden kun nen worden gebezigd, weegt dit nadeel zeker op tegen het groote voordeel, dat iedere bom 50% van zijn gewicht aan gas kan bevat ten en het gasprojectiel slechts 10%. D. w. z. dat de methode der gasbommenwerpers en gasprojectors meer dan elke andere ver spreidingswijze de mogelijkheid biedt op het juiste moment en (zij het alleen op de kortere afstanden) op een bepaalde plaats bij verrassing een zoo hoog mogelijke gasconcentratie te leggen. Omtrent het gebruik van rookkaarsen werd hiervoren reeds het noodige opgemerkt. Deze methoden van verspreiding behoeven door het mobiel ma ken der verspreidingsmiddelen zich niet te beperken tot den stel lingoorlog; ook in den bewegingsoorlog is gebruik van gas door middel van deze verspreidingswijzen zeer wel mogelijk geworden. In verband met den algemeenen aard van het bovenstaande meenen we voorloopig hiermede te kunnen volstaan, hopende de belangstelling voor het gaswapen eenigszins te hebben gewekt. Behalve van gegevens, verzameld tijdens een cursus aan de Militaire gasschool te Utrecht, maakten we gebruik van de vol gende Literatuur: Fries Amos A and West; Chemical Warfare. Haber F.: Ftinf Vortrage aus den Jahren 1920/1923. Hanslian/Bergendorff: Der Chemische Krieg. Julius Meijer: Der Gaskampf und die chemischen Kampfstoffe. Maas A. J.: Nationale ontwapening. Best P. W.: De invloed van chemische strijdmiddelen op de oorlogvoering (Orgaan der Ver. ter beoefening van de krijgswetenschap 1924-1925 II Aflevering). Schleich: Gaskampfstoffe und frühere Kriegsmittel. Vergleich der Wirkungen Schw. Vierteljahrsschrift fiir Kriegswis- senschaft 1925 Heft 3 en 4. 519

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 79