leiding van reserve-schutters en helpers, opdat de vorenbedoelde tijdelijke maatregel zoo min mogelijk behoeft de worden toegepast en zoo spoedig mogelijk weer kan worden ingetrokken, terwijl voor de K. M. bediening in de eerste plaats d i e geschikt ge achte soldaten moeten worden aangewezen, die reeds geruimen tijd in de buitengewesten hebben vertoefd en dus minder onder hevig zijn aan een overplaatsing naar korpsen buiten Java. Ook deze regeling het voorloopig niet overplaatsen derK.M. schutters en helpers zal o. i., nog geruimen tijd bestendigd moeten blijven. Want in de eerste plaats blijkt het niet eenvoudig en boven dien een proces van vrij langen duur om werkelijk goed bruikbare schutters en helpers op te leiden. En al zal er dan ook naar gestreefd moeten worden dat ten slotte iedere infanterist redelijk met het wapen om kan gaan, de praktijk leert op het oogenblik nog, althans bij de niet Amb. en Men. compn., dat we al heel blij mogen zijn, wanneer we bij de compagnie voor zes K. M.s een behoorlijk bruikbare en voor de drie andere een redelijk bruikbare bediening bij elkaar brengen. Wat we daarnaast dan nog als zoogenaamd reserve-personeel opleiden moeten, is in het algemeen van triestig gehalte. M a. w., we zullen voorloopig en dat voorloopig kan vrij lang duren de schutters en helpers krampachtig moeten vasthouden en hen dus niet voor overplaatsing naar buiten Java in aanmerking kunnen brengen. Maar dat is zonder eenigen twijfel in het nadeel der be trokkenen, indien zij nog geen twaalf jaar dienst en de geschikt heid voor den patr. dienst in de buitengewesten nog niet bezitten. Immers, zonder die geschiktheid, zonder die plaatsing buiten, blijft voor hen de aanstelling tot inf. Ie kl. onbereikbaar! Schrijver dezes heeft nog onlangs ervaren hoe bij een compagnie zes man aanvulling voor Celebes werden gevraagd. Vijf der vol gens de controle aangewezenen waren ingedeeld bij de K. M. en dat zijn meestal ook tevens de beste en handigste soldaten kwamen derhalve niet in aanmerking, waardoor vier hunner (de vijfde was reeds inf. Ie kl.) de mogelijke aanstelling alweer verschoven zagen. Vier van deze menschen overkwam iets dergelijks bovendien reeds voor de tweede of derde maal. Daartegenover staat, dat er voor hen aan het ingedeeld zijn bij de K. M. bediening geen enkel voordeel, doch wel menig nadeel is verbonden. Ook al dragen zij dan geen veldzak, toch hebben zij het bij oefe ningen in het terrein zwaarder dan de anderen; het goede onderhoud, vooral na thuiskomst van oefeningen, van het wapen eischt veel meer zorg en tijd dan bij den met karabijn bewapende het wegraken van een der vele en dure onderdeelen kost dadelijk een beduidend bedrag, enz. 522

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 82