omstandigheden de animo voor de vliegerij voldoende zijn: be trekkingen als Commandant, Hoofd van den Vliegdienst, Hoofd Vliegschool, Groepscommandant, Vliegtuigafdeelings-commandant, Instructeur bij de Vliegschool, Invliegpiloot e. d. eischen daarvoor te veel ervaring en studie, eischen den geheelen persoon voor langer tijd, dan men als regel kan geven. Doch bezien we eerst de aanvulling in de komende jaren. De huidige formatie omvat 3 vliegtuigafdeelingen, 1 Vlieg school en de noodige hulpdiensten. Er wordt beschikt over 19 vliegeniers. Om deze sterkte uit te breiden tot 6 afdeelingen, (vol gens de legerformatie) zal het aantal vliegeniers moeten worden opgevoerd tot 55, het percentage met buitenlandsch verlof inbe grepen, en rekenend op een zeer zuinige bezetting. Een aanvulling dus van 36 man. Gesteld dat deze sterkte in 3 jaar bereikt moet worden, dan eischt dat per jaar dus 12 man. Het verloop bedroeg in de afge- loopen 5 jaar ongeveer 16 militair gebrevetteerden, en zal in de komende jaren bij eventueel grooter sterkte eerder meer dan minder zijn. Rekenen we heel optimistisch op 3 per jaar, dan wordt de benoodigde aanvulling 15. Om dit aantal te bereiken zullen zeker niet minder dan 20 leerlingen per jaar in opleiding moeten worden genomen, waarvoor, rekenend op afkeuring, zeker 25 a 30 can- didaten noodig zijn. Of dit aantal onder de omstandigheden, zooals die nu zijn, ooit bereikt zal worden is aan gegronde twijfel onderhevig. Wel zal getracht kunnen worden nieuwe bronnen aan te boren om aanvulling te krijgen uit andere milieu's dan waaruit die tot nu toe verkregen werd, doch indien geen bevredigende toekomst geboden wordt, blijven de hoofdbezwaren van den tegenwoordigen toestand onverminderd voortduren. Deze zijn: a. in het algemeen zich niet ten volle geven aan den nieuwen werkkring; b. het verloop van hen, die eenige jaren bij de L. A. zijn geweest en in meerdere of mindere mate kennis en ervaring betref fende het luchtwapen hebben opgedaan. Beide factoren werken samen om te voorkomen, dat de L. A. de beschikking krijgt en houdt over voldoende ervaren krachten, die de noodige routine en kennis bezitten, voor het bekleeden van de leidende en andere belangrijke functies. Dit nadeel zal door den grootst mogelijken toeloop niet kunnen worden verholpen. Uit het voorgaande volgt dat een oplossing slechts te vinden is in het scheppen van een mogelijkheid tot het maken van een behoorlijke carrière in de militaire aviatiek; alleen daardoor is het mogelijk de gewenschte elementen voorgoed aan de L. A. te bin den, en den lust, zich geheel aan de luchtvaart te geven, te ver- grooten. 473

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 9