2. GASMASKERS. door Dr. H. J. VAN GIFFEN en A. GOTTSCHAL. Inleiding. Toen in den wereldoorlog het gaswapen zich tot een strijd middel van belangrijke waarde ontwikkelde, bleek het noodig beschermingsmiddelen daartegen samen te stellen en toe te pas sen. Men sloeg daarbij twee wegen in, door: le. gebruik te maken van middelen, ten doel hebbende personen groepsgewijze aan de inwerking van het oorlogsgas te ont trekken. collectieve bescherming 2e. de toepassing van maskers, speciale kleeding, zuurstof apparaten e. d., uitsluitend ingericht ter bescherming van één individu. individueele bescherming Het doel van dit artikel is een overzicht te geven van de ont wikkeling van het voornaamste der individueele beschermings middelen: het gasmasker en wel het oorlogsmasker. Het gasmasker in het algemeen n. 1. dient niet uitsluitend als beveiligingsmiddel tegen strijdgassen, doch vindt ook in vredestijd belangrijke toepassingen. Daar, waar in de industrie en in het chemisch-physich laboratorium gewerkt wordt met giftige, gas vormige en als nevel of fijn stof in de atmosfeer verdeelde vloeibare en vaste schadelijke stoffen, is ter bescherming van het individu een hulpmiddel gewenscht. Gewoonlijk zijn deze industrie- en laboratoriummaskers ingericht op het neutraliseeren van slechts één of hoogstens enkele stoffen. Het oorlogsmasker daarentegen moet bescherming verleenen tegen alle denkbare oorlogschemicaliën, omdat tevoren nooit met zekerheid bekend zal zijn welk strijdgas door den tegenstander gebruikt zal worden. Het moet dus zijn een universeel gasmasker. Een specifiek masker, ingesteld op de beveiliging tegen slechts enkele giftige stoffen, zou den vijand de gelegenheid openen een gas of gassen-combinatie te gebruiken, waartegen het toegepaste apparaat geen bescherming verleent. Aan het oorlogsmasker worden dus belangrijk hoogere eischen gesteld dan aan het industriemasker en het is moeilijk aan te nemen, dat ooit een oorlogsmasker samengesteld zal worden, dat in praktisch bruikbaren vorm alle denkbare strijdgassen zal ver mogen te neutraliseeren. Toch heeft thans de ontwikkeling van 570

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 12