het oorlogsmasker een hoogte bereikt, waarop weinig belangrijke verbeteringen meer mogelijk geacht worden en is het moderne gasmasker in staat praktisch tegen alle bekende oorlogschemica- liën bescherming te verleenen, terwijl daarnaast de uitvinding van strijdgassen, die belangrijk van de thans bekende zouden ver schillen, niet wel mogelijk wordt geoordeeld. Toen in 1914 de wereldoorlog uitbrak, was men allerminst ver dacht op de massale toepassing van strijdgassen. Wel waren in Frankrijk geweergranaten met broomazijnester CH2BrCOOC2H5 reeds vóór 1914 aangemaakt en vonden zij zelfs bij de overrompeling van de Bonnet'sche apachenbende te Choisy-le-Roi succesvolle toepassing, doch het lag niet in de bedoeling ze in den oorlog in eenigszins belangrijke mate te gebruiken. Pas toen de bewegingsoorlog in den stellingoorlog was vast- geloopen en naar een strijdmiddel gezocht werd om den tegen stander uit zijn vaste positie te verdrijven, trad het gaswapen op den voorgrond. Het was op den 22en April 1915, dat de Duit- schers bij Ypres den modernen gasoorlog inleidden. Zij ontwik kelden op een frontbreedte van 6 K. M. een chloorgaswolk van 600 a 900 M. diepte, die aanvankelijk 2 M. hoog, verderop een grootere hoogte aannemend, zich met een snelheid van 2 a 3 M. per secunde in de richting van de vijandelijke loopgraven voort bewoog. De uitwerking van het giftige chloorgas op den onbeschermden vijand was verschrikkelijk. De Franschen verloren een geheele divisie, en waren absoluut door het nieuwe wapen overrompeld. Hadden de Duitschers het enorme succes van hun gasaanval voorzien, het had hun weinig moeite gekost om een belangrijk voordeel te behalen, waardoor wellicht de oorlog geheel anders zou zijn verloopen. Inderdaad evenwel werd door hen niet ingezien welk machtig wapen zij in handen hadden en hoe groot het voordeel was, dat in het bijzonder in het verrassende optreden met dit nieuwe strijdmiddel gelegen was. Thans werd, door het niet tijdig onder kennen van de waarde ervan, het verkregen resulaat niet vol doende benut. Na het eerste gebruik van de chloorgaswolk had dit wapen een groot deel van zijn waarde verloren, doordien het verrassings element verdween. De vijand stelde zich n. 1. onmiddellijk tegen het nieuwe strijdmiddel teweer. Ontwikkeling van het gasmasker in Engeland. Den dag na den eersten Duitschen gaswolkaanval op 22 April 1915 werd door de Engelschen dubbelkoolzure soda aan het front ter beschikking gesteld. Emmers met een oplossing van dit zwak alkalisch reageerende zout in water werden met kleine tusschenruimten in de loopgraven gereed gezet, terwijl bekend 571

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 13