werd gemaakt, dat gedurende een gasaanval mond en neus met zakdoeken a. a., gedrenkt in de voeistof, moesten worden bedekt. Verder werd medegedeeld, dat, wanneer niets beters ter beschik king stond, een zakdoek bevochtigd met urine of een bodemlooze flesch, gevuld met aarde, een ademfilter kon vormen, dat eenige beveiliging tegen strijdgassen verleende. Het onderzoek van een op 28 April 1915 op de Duitschers buit gemaakt gasmasker wees uit, dat het bestond uit een gazen zak, waarin een laag watten was aangebracht, gedrenkt in een oplossing van soda en natriumhyposulfiet en die voorzien was van banden, zoodat het over neus en mond kon worden beves tigd. Onmiddellijk werden nu maatregelen getroffen om een der gelijk masker voor de Engelscne troepen aan te maken en ont stond de Veil-respirator of Black-Veil-respirator, bestaande uit een langwerpig stuk zwart gaas [Black Veil], zoodanig gevouwen, dat de gevormde zak een laag watten kon bevatten, gedrenkt in een oplossing van 100 d.l.n. natriumhyposulfiet en 40 soda in een mengsel van 15 d.l.n. glycerine en 100 water. De daarna gedeeltelijk gedroogde respirator bleef door de hygroscopische eigenschappen van de glycerine nog voldoende vochtig om zijn werkzaamheid niet te verliezen. Het natriumhy posulfiet „anti-chloor") was v.n.l. bestemd om chloorgas on schadelijk te maken 2 Na2S203 Cl2 Na2S40„ 2 NaCl. De soda moest zure dampen (zoutzuur) binden. Na2C03 2 HC1 2 NaCl H20 C02. Teneinde het masker tegen heftigen zonneschijn en regen te beschermen dus tegen te sterke uitdroging en uitlooging der chemicaliën werd het in een zakje van waterproof doek mede gevoerd. De bevestiging van den respirator voor het gelaat geschiedde met banden, welke over de ooren rond om het hoofd gebonden werden. Doordien in het gaas een plooi vrij gelaten werd, was men in staat een deel hiervan over de oogen te trekken, om zoo doende eenige bescherming tegen traangassen [lachrymator] te verkrijgen. De aanmaak van de respirators ondervond een vertraging, door dien door een vergissing in plaats van soda, caustic soda bijtende soda, natriumhydroxyde] werd gebruikt, waardoor het masker de huid beschadigde. De Daily Press richtte een oproep tot de Engelsche vrouwen om maskers van bovenbeschreven samenstelling voor de troepen aan te maken. Door het gebruik van ondoeltreffende weefsels 572

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 14