bleken de meeste aldus verkregen maskers niet voldoende lucht door te laten, zoodat het legerbestuur den 5den Mei het gebruik van deze maskers verbood. In afwachting van de verstrekking van een voldoend aantal doel matige respirators, werden voorloopig flanellen lappen en een soort bouffante gedistribueerd, die in een oplossing van chemi caliën moesten worden gedrenkt. Den 15den Mei waren 200.000 officieele Veil-respirators aan gevoerd, terwijl er per dag 60.000 aankwamen. Toen evenwel op 24 Mei een gaswolkaanval plaats had, was een groot aantal man schappen nog niet uitgerust, zij moesten zich behelpen met geïm proviseerde of langs particulieren weg verkregen gasmaskers van mindere qualiteit. Het bleek noodig de voorziening van het leger met individueele beschermingsmiddelen krachtiger aan te pakken en doeltreffender instructies uit te vaardigen, die de manschappen tot in détails omtrent de maatregelen tegen gasgevaar moesten inlichten. De tot 24 Mei uitgegeven orders bleken n. 1. niet voldoende tot den man te zijn doorgedrongen. Hoewel het officieele masker voldoende vochtig bleef, haastten velen zich hun respirator in water te dompelen, waardoor zij de waardevolle chemicaliën grootendeels verwijderden, terwijl de doordringbaarheid voor lucht door het hooge watergehalte te klein werd. Enkelen zelfs toonden zoo weinig begrip van de werking van het masker, dat zij na inademing van giftgas hun masker tegen hun pijnlijke borst drukten om aldus beterschap te bereiken. Toch had de Veil-respirator zijn waarde als beschermingsmid del (tegen chloor en zoutzuur) bewezen, vooral wanneer men in aanmerking nam, dat het een geïmproviseerd middel was, toege past in afwachting van de invoering van een meer afdoend mid del. Dit werd reeds in Mei ontworpen en bestond uit een zak van flanel, die als een kap over het hoofd getrokken kon worden en gedrenkt was in de hierboven genoemde oplossing. De uiteinden van dezen „Smoke-helmet" of ,,hypo-helmet" moesten onder den kraag van de uniform geschoven worden ter bereiking van een doelmatige afsluiting. In de flanellen kap was ter hoogte van de oogen een mica-raam bevestigd om het uitzicht mogelijk te maken. De Smoke- of hypolhehnets werden het eerst aan de mitrailleur- bedieningsmanschappen en aan de artilleristen verstrekt, doch het mica bleek te bros te zijn en spoedig barsten en breuken te ver- toonen, zoodat het als onbruikbaar door cellulose-acetate" celliet) werd vervangen. Na 3 Juni werden per dag 10.000 hypohehnets aangevoerd en 6 Juli was men met de verstrekking gereed. Toen werden de Veil respirators alleen nog als reserve of in tweede lijn gebruikt. Hoewel de Smokel-helmets reeds eenigszins de oogen bescherm den, n. 1. zoolang het weefsel nog voldoende absorbeerde, bleek 573

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 15