liet weldra noodig een hetere voorziening tegen traangassen toe te passen. Er werd nu een soort bril geconstrueerd, die de ruimten om de oogen moest afsluiten. In een langwerpig stuk waterproof weefsel werden twee vensters van celliet aangebracht. De randen werden van flanel voorzien om een goede afsluiting tegen de huid te verkrijgen. Het geheel werd met banden voor de oogen bevestigd; het bleek evenwel niet doeltreffend. Men construeerde nu (eind 1915) een beter type. Glazen oog vensters, gevat in weefsel of metaal, werden aan de randen be kleed met een dikken ring van massieve rubber of van sponsachtige rubber. De rubberrand was zoodanig aangebracht, dat zij een luchtdichte afsluiting rondom de oogkassen vormde. Deze rubber sponge goggles werden met elastieke banden om het hoofd be vestigd. De aldus verkregen bescherming voldeed heel goed in het tijd perk, toen chloor het voornaamste strijdgas was. Bij de toepassing evenwel van phosgeen (COCI2) als oorlogsgas, bleek dit niet meer het geval te zijn. Men vond echter al spoedig een uitkomst in de bevochtiging van het maskerweefsel met een oplossing van phenol (carbol) in water, waaraan een geringe overmaat natriumhy- droxyde was toegevoegd. Het gevormde natriumphenolaat (C(iH5ONa) bleek in staat phosgeen te neutraliseeren. De aan wezige overmaat natriumhydroxyde bezat het vermogen cyaan- waterstofgas (HCN) te binden. Het gasmaskersysteem zelf evenwel kleefde een principieele fout aan. De door het maskerdoek ingeademde lucht n. 1. moest, na in de longen te zijn opgenomen en weer te zijn uitgeademd, het maskerdoek opnieuw passeeren. De rijk met koolzuur en water damp beladen uitademingslucht reduceerde gedeeltelijk het ver mogen van het maskerdoek om phosgeen en cyaan tegen te houden. Er moest dus naar een doelmatiger constructie van het gas masker gezocht worden. Deze werd gevonden in den P.- of tube- helmet. gemaakt uit cottonflanel (dat sterker was dan gewoon flanel), van denzelfden vorm als den hypo-helmet en voorzien van oogglazen, gevat in een metalen geraamte. Het weefsel werd even eens gedrenkt in een oplossing van chemicaliën in een mengsel van glycerine en water, doch was voor den mond voorzien van een metalen buis, waaraan een rubber ventiel was verbonden („non- return-valve"), dat de uitademingslucht liet ontsnappen, doch het binnendringen van buitenlucht voorkwam. De man moest door neus of mond inademen, maar uitsluitend door de in den mond genomen metalen buis uitademen. Zoowel de stevige constructie als de toepassing van een uit ademingsventiel maakten de tubehelmet tot een gasmasker van belangrijk hoogere waarde dan den hypo-helmet. Een ander voordeel van het nieuwe masker verdient nog even de aandacht. Tusschen maskerdoek en gelaat bevond zich een 574

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 16