werd het maskerdoek uit een aantal lagen samengesteld. Doch de doorlaatbaarheid voor gas (lucht) mocht daardoor niet te klein worden. Bovendien was te verwachten, dat de Duitschers nieuwe oorlogs- gassen zouden toepassen, waartegen de P. H.-heimet onvoldoende bescherming zou verleenen. Vooral de geringe hoeveelheid antistof, in het masker aanwezig en de schadelijke inwerking ervan op de huid, waarbij' nog ge voegd moet worden het feit, dat slechts een klein deel van het maskerdoek bij de inademing lucht doorliet - n. 1. het gedeelte, vóór het aangezicht terwijl de geheele helmet met antistoffen was geïmpregneerd, waren oorzaak, dat naar een andere samen stelling van het gasmasker werd gezocht. De oplossing werd gevonden in bussen, gevuld met absorbee- rende middelen, welke öf met behulp van een slang aan het masker werden verbonden óf direct voor den mond aan het maskerdoek werden bevestigd. Hierdoor werd het mogelijk de hoeveelheid antistof belangrijk op te voeren, haar in korrels of als vloeistof (opgenomen in poreuze stoffen als puimsteen e. d.) aan te wenden, te voorkomen dat meerdere antistoffen op elkaar inwerkten en andere ongewenschte verbindirfgen vormden, door ze met behulp van wattenlagen a. a. van elkaar te scheiden, terwijl de invloed van de buitenlucht en van uitademingsgassen door het aanbrengen van in- en uitade mingsventielen geweerd kon worden. Bovendien was het mogelijk een of meer reserve-bussen mede te voeren om bij het uitgeput raken van de gebruikte, deze door een nieuwe bus te kunnen ver vangen. In den zomer van 1915 werden krachtig werkende korrels samen gesteld, die als vulling voor de bussen werden aangewend en bestonden uit calciumpermanganaat. Deze korrels waren in staat gassen van zuur karakter vast te leggen (Chloor, phosgeen, cyaan- waterstof) en tevens andere gemakkelijk oxydabele gassen, zooals arseenwaterstof om te zetten in onschadelijke verbindingen. Boven dien werd een deel der traangassen op de oppervlakte der korrels door adsorptie vastgelegd. Zoo was de basis gelegd voor den toekomstigen box-respirator. De samenstelling ervan leverde evenwel heel wat moeilijkheden, waarop hieronder nader teruggekomen zal worden. In den winter van 1915 op 1916 werd het eerste type van het nieuwe model verstrekt, speciaal aan de Royal Engineers Brigade, om te worden gebruikt bij Britsche gasoperaties, waarbij gevaar bestond aan zeer hooge. gasconcentraties te worden blootgesteld. Dit nieuwe type was de tower- or large boxrespirator. De vul lingsbus was van zeer groote afmetingen en bevatte drie lagen ab- en adsorbeerende stof n. L 576

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 18