standplaats schutter, krijgt men ten slotte het geval van: Recht naderende doelen. Op overeenkomstige wijze als hierboven, kan worden aangetoond dat op deze vliegtuigen met zeer grof korrel op den kop gericht moet worden. Komt het vliegtuig in schuine richting recht op den schutter toevliegen (dus duikt het als het ware naar den schutter), dan wordt optjien kop gericht (baan bestreken). Op zich recht verwijderende vliegtuigen wordt op den onderkant van den kop. gericht. De Karabijnmitrailleur. Voor karabijnmitrailleurs zou ik de grootste afstand, waarop op laagvliegers wordt gevuurd, wenschen te stellen op 500 M. Punt 39 (4) A. T. V. stelt als eisch dat bij het schieten op vliegtuigen, bedoeld wapen voldoende stabiel moet zijn opgesteld. Daar in liggende houding door onvoldoende bewegelijkheid van den schutter en door te geringe elevatie van het wapen niet op vliegtuigen gevuurd kan worden, zal in dergelijke gevallen bijv. geschoten kunnen worden met het vooreinde van het wapen ge steund zooals aangegeven in het V. S. G. M. punt 25(5). Bij den aanval zal vaak op andere wijze hierin moeten worden voorzien en moeten we daarbij vertrouwen op de vindingrijkheid van den schutter. Schuin naderende doelen. fig. 3 <4 *1 vliegtuig. A schutter Stel dat het vliegtuig zich bevindt op 500 M. en den schutter op een afstand van 250 M. zal voorbijvliegen (fig. 3). De vluchttijd van het projectiel bedraagt voor 500 M. 1 seconde. Overeenkomstig bovenstaande berekening is D E 58 °/oo- 582

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 24