Natuurlijk is de trefkans dientengevolge tamelijk klein en zal men, wil men binnen den beschikbaren tijd bepaald noemenswaar dige materieele uitwerking verkrijgen, een groot aantal wapens tegelijk moeten inzetten. Doch al doet men dit niet, dan nog zal als regel voldoende moreel effect worden verkregen om het munitieverbruik te recht vaardigen en wel moreel effect zoowel bij den eigen troep die gevoelt niet weerloos aan de vijandelijke laagvliegers te zijn over geleverd als bij den vijand, die bemerkt niet geheel zonder gevaar dergelijke ondernemingen te kunnen uitvoeren. Opleiding. Behalve theoretisch kan ook practisch onderricht gegeven wor den met betrekkelijk eenvoudige middelen. Aan een tusschen twee hooge palen gespannen koord hangt men een op schaal verkleind model van een vliegtuig op en doet dit voorttrekken met een snelheid naar verhouding van den afstand waarop men het vliegtuig veronderstelt, i) Hierop moet de schutter geoefend worden. Voorts behoort men den troep door middel van vliegtuigsilhouet ten bekend te maken met den vorm en het aanzien van de eigen vliegtuigen en moet den man worden ingeprent dat het vuur op vliegtuigen niet mag worden geopend voordat deze met zekerheid als vijandelijke zijn onderkend. Moreel. Het schieten op vliegtuigen is zooals boven aangetoond zeer moeilijk. Hoewel men derhalve^de te bereiken resultaten niet moet overschatten, is het verdwijnen van de vijandelijke vliegtuigen reeds als een succes te beschouwen, hetzij dit geschiedt door beschadiging van het vliegtuig, door verwonding van de bemanning of om andere redenen, wellicht dat dit tot gevolg heeft dat de volgende vliegtuigen niet meer zoo laag zullen komen. Kader en manschappen moet goed worden ingeprent dat zij niet weerloos staan tegenover vliegtuigen en hen behoort vooral de vrees daarvoor uit het hoofd gepraat te worden. Slechts door een hoog moreel kan met de uiterste kalmte worden opgetreden en alleen hiermede is het bereiken van succes mo gelijk. 2) 589 Gegevens hieromtrent treft men aan o. a. in het boekwerkje: „Anleitung zur Ausbildung im Schieszen mit. S. M. G." bearbeitet von Major Ritter v. Schobert und Rittmeister Veith. 2) I.M.T. 1926 No. 8. „Een tactische reglementenstudie betreffende de Compagnie en de sectie" III door A. van de Water.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 31