2 en in verbinding met coliodiumwol als gelignite en blasting gelatine. In die verbinding wordt het eveneens in ons leger hier gebruikt als, het voor ons allen bekende, springelatine. Voorts wordt in Engeland bovendien voor vernielingen veel gebruik gemaakt van Ammonal (Ammoniumnitraat). Onder springstoffen worden nu in het algemeen verstaan stoffen, welke onder bepaalde omstandigheden zooals de invloed van warmte en electriciteit, van een hevigen stoot e. d. een plotselinge wijziging van hare scheikundige samenstelling kunnen ondergaan, waarbij gassen worden gevormd, die bij 0° Celc. en 760 m.M. druk een veel grooter volume zouden innemen dan de oorspronkelijke stof en die tengevolge van de groote hoeveelheid warmte, welke bij deze scheikundige reactie vrijkomt, een zeer hooge spanning bezitten. Uit vorenstaande definitie volgt derhalve, dat voor de waarde van een springstof als maatstaf gelden le. De tijd, waarin de omzetting in gassen plaats vindt; 2e. De hoeveelheid warmte, welke hierbij wordt ontwikkeld 3e. De spanning van de gevormde gassen, terwijl bovendien van groot belang is 4e. De verhouding van het gewicht van de springstof tot de ruimte, waarin de ontleding plaats vindt, uitgedrukt in de z. g. ladingsdichtheid. Grootte van de detonatiesnelheid volgens Bichel. Springstof Grootte v.d. detonatiesnelh. in Msec. Springgelatine 7700 Kiezelguhrdynamiet 6818 Schietkatoen (geperst) 6383 Pikrinezuur 8183 Trinitrotoluol 7618 Langs thermo-chemischen weg kan de potentiaal van een springstof bepaald worden, d. w. z. de hoeveelheid arbeidsver mogen, opgehoopt in de eenheid van gewicht van de springstof (1 K. G.). Volgens de Wet van Joule A 425 X Q K. G. M. Q vrijkomende warmte in K. G. cal. bij detonatie v.d. springstoL 591

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 33