daarentegen uitkomsten worden verkregen, welke eerder voor vermindering vatbaar zijn. Voor de geringere houtdiklen geeft de formule L D2 betere waardenboven de 30 cM. houtdikte is het evenwel noodzakelijk de formule te verzwaren tot L 4/3 D2. De Engelsche formule L 0.024 b d2 geeft een grafisch ver loop, dat zich zeer nauw aansluit aan de proefondervindelijk gevonden lijn der minimaalladingen. M. i. kan deze formule alleen betrouwbare uitkomsten geven, wanneer bijzondere zorg wordt besteed aan een vlakke en stevige aansluiting van de springla ding met het te vernielen voorwerp, iets waar het Engelsche voorschrift wel nadrukkelijk op wijst, doch dat m.i. in de practijk niet altijd even goed uitvoerbaar is. Teneinde toch van een zoo nauwkeurig mogelijke aansluiting verzekerd te zijn, schrijft het Engelsche voorschrift vóór, zoowel bij vernielingen van ijzercon structies als van houtwerken, de ruimten tusschen de oneffen heden, als boutkoppen e. d., op te vullen met klei, zoodat een betere aansluiting van de lading verkregen wordt. Bovendien kreeg ik den indruk, dat, in vergelijking met de betreffende voor schriften in andere landen, een bepaalde houtsoort eerder tot de „harde" houtsoorten wordt gerekend, zoodat dan dadelijk de toe te passen ladingsformule wordt verdubbeld tot L 0,048 b d2. Deze formule geeft dan evenwel rijkelijk ruime uitkomsten. Voor ladingen in Boorgaten zijn de betrekkelijke formules Nederlandsche Formule L 1/6 bh (bezaagd hout) en L 1/6 d2 voor rondhout Nederl. Indische formule L 1,25 KG/M2 boomdoorsnede 1/8 F of 1/10 d2 bij rondhout Duitsche formule L 1/4 F. of L d2 1/5 d2 voor hard 16 hout L 1/7 d2 voor zacht hout Engelsche formule L 1/5 d2 voor hard hout L 1/10 d2 voor zacht hout Fransche formule L 0,003 d3 Belgische formule L 0,003 d3 voor zacht hout L 0,004 d3 voor hard hout 606

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 48