De Belgisch-Fransche formules geven voor grooterehout- dikten zeer groote ladingen, belangrijk grooter dan volgens ervaring noodig zal zijn, blijkens ondervolgend voorbeeld diameter Nederl. form. Fransche foim. 30 cM L 150 gr. L 81 50 411 375 60 600 648 70 811 1029 80 1066 1536 100 1667 3000 In de practijk komen evenwel afmetingen boven de 60 cM slechts zelden voor, zoodat van 30 tot 60 cM hout diameter de afwijkingen van de ladings-uitkomsten bij de Fransch-Belgische formules binnen toelaatbare grenzen blijven. Teneinde deze studie niet tè omvangrijk te doen zijn, zijn slechts de meest voorkomende gevallen behandeld. De voorschriften van de verschillende landen geven voor de vele, niet behandelde geval len (zooals vernielingen van metsel- en betonwerken, paalgroepen, spoormaterieel, enz.) tal van zeer uiteenloopende formules, waarvan de afleiding over het algemeen onbekend is en grootendeels be rusten op empirische proefnemingen. Al deze gevallen te behan delen zou in dit korte bestek ondoenlijk zijnik heb mij dan ook tot de belangrijkste formules moeten beperken. Resumeerende blijkt dus, dat in groote trekken de gebezigde ladingsformules in de verschillende legers, over het algemeen gebaseerd zijn, op dezelfde principes. Het empirische element speelt hierbij uiteraard een overwegende rol, daar de uitwerking te afhankelijk is van onberekenbare factoren. Zoo zijn o a. de meer of minder innige aansluiting van de gebezigde springstof met het te vernielen object en de aard daarvan of van de middenstof, eenige van de vele factoren, welke oorzaak zijn, dat bij de samenstel ling van de formules niet op uitsluitend theoretischen grondslag gebouwd kan worden. Geraadpleegde en voor een diepere studie aanbevolen werken Bruno Zschokke Handbuch der militarischen Sprengtechnik. Dr. Alfred Stettbacher Die Schiesz- und Sprengstoffe. O. Quttman Explosivstoffe. Zwanzig Jahre Fortschritte in Explosivstoffen. Dr. H. Brunswig Explosivstoffe. Die Explosivstoffe. Einführung in die Chemie der explosiven Vorgange. 607

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 49