Vandaar dat aan het houden van de juiste richting zooveel waar de wordt gehecht. Het niet voortdurend blijven op dezelfde hoogte heeft tenge volge, dat de schaal van de verschillende foto's ook bij vlak terrein niet dezelfde is, waardoor het aaneenvoegen van de ver schillende foto's niet mogelijk is. Toch zal zelfs de meest geoefende vliegenier er niet in slagen om geheel te voldoen aan de eischen van hoogte houden en richting en spreekt het vanzelf dat getracht werd, instrumenten te bedenken, waardoor zelfs de kleinste afwijking zou worden aangegeven. Nu doet zich het verschijnsel voor, dat het houden van een zelfde richting, grootere moeilijkheden oplevert dan het blijven op eenzelfde hoogte, zoodat in deze richting in de eerste plaats werd gezocht. De gewone kompassen zijn hiervoor te traag en te onnauwkeurig, vandaar dat getracht is een meer nauwkeurig instrument te construeeren, dat beter aan het doel beantwoordt. Nog niet zoo lang geleden is men hierin geslaagd; het instru ment dat beter dan een gewoon kompas afwijkingen uit de richting aangeeft is het aardinductie kompas, waarvan hieronder een korte beschrijving volgt: Dit instrument bestaat uit een generator, een regelaar en een aanwijzer (galvanometer), (zie foto). De koers wordt hiermede uitgezet op de regelaar terwijl de aanwijzer (galvanometer) dient om de kleinste afwijking uit de koers aan te geven. In wezen is het een magnetisch kompas dat werkt door de kracht van het aardmagnetisme en verschilt van het gewone kompas hierin, dat geen magnetische naalden gebruikt worden, om het aard magnetisch veld aan te geven. In plaats daarvan word-t een draadwikkeling gebruikt waarvan het vlak verticaal is en welke draait om een verticale as. De figuren a en b geven een schematische voorstelling van het beginsel, waarbij het aardmagne tisme is vervangen door het magnetisch veld van de magneet N-S. De oplossing van het vraagstuk is het gebruik van een gyros coop, waardoor de loodrechte stand van de lensas verzekerd blijft, onafhankelijk van de bewegingen van het vliegtuig; in Amerika zijn hiervoor uitgebreide proeven genomen blijkende uit het volgende artikel „Extensive experiments have been carried forward during the past four years, looking toward that most desirible improvement for the making of aerial surveysnamely, that of scaling distan ces accurately with a minimum amount of ground control. It is hoped that the necessary refinement will be attained during the next few months. The accomplishment of this result will depend largely on the completion of a special gyroscopic divice designed to maintain the camera in a vertical position. 610

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 52