6. VOLKSRAADSOVERZICHT. De behandeling van de Indische begrooting voor het dienstjaar 1928 is weer achter den rug en het kan wellicht van nut zijn in een retrospectieve beschouwing het licht te doen vallen op eenige punten, die voor de Indische defensie in het algemeen en voor het leger in het bijzonder van markante beteekenis kunnen worden geacht. Al dadelijk moge dan worden vooropgesteld, dat deze begrooting in dat opzicht hare bijzondere waarde heeft en zich gunstig onder scheidt van de voorgaande begrootingen, die aanvankelijk slechts verlies en daarna niet meer dan een moeizamen strijd om het behoud van het bestaande brachten. Een tweede opmerking van algemeenen aard is dat bij de be handeling der begrooting 1928 wel wat te veel gepraat en geschreven is over zaken van bepaald secundaire beteekenis, welke gevoegelijk onaangeroerd hadden kunnen zijn gebleven zonder het lands-, leger- of persoonsbelang slechts in eenigerlei mate te kort te doen. We gelooven dat eenige matiging het peil der beraadslagingen zeker ten goede zou komen. Thans overgaande tot de bespreking der markante punten komen we in de eerste plaats tot De defensie. Allereerst dan de verheugende mededeeling, dat na een periode van stilstand, welke ook hierbij als achteruitgang dient te worden aangemerkt, eindelijk eenige positieve aanwijzing is verkregen omtrent de wijze, waarop de Regeering het uiterst belangrijke en niet minder moeilijke defensievraagstuk denkt op te lossen. Bij de algemeene beschouwingen deed de Regeeringsgemachtigde voor Algemeene Zaken terzake de volgende mededeeling: „Gelijk reeds in de Memorie van Antwoord werd medegedeeld, zullen voorstellen betreffende net defensievraagstuk op een be paalde basis hier te lande worden ontworpen en t z.t. aan den Volksraad worden voorgelegd. Aan deze mededeeling wenschtde Regeering thans reeds toe te voegen, dat de bedoelde basis de volgende grondslagen omvat 1. Doel van de weermacht in Nederlandsch-Indië. a. handhaving van het Nederlandsch gezag in den Archipel tegen onrust of verzet binnen de grenzen verzekering van rust en orde 612

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 54