zijn medegedeeld, advies van het College behoort te worden gevraagd, alvorens tot de uitwerking ervan in concrete voorstellen wordt overgegaan, noodigt de Regeering uit, zich nader tot het Opperbestuur te wenden, opdat het evenbedoelde advies binnen bekwamen tijd, zoo eenigszins mogelijk in de a.s. najaarszitting, worde gevraagd". Deze motie werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen en zal, naar de Regeeringsgemachtigde voor Algemeene Zaken mede deelde, met den meesten spoed ter kennis van het Opperbestuur worden gebracht. Voorloopig is dus het defensie-vraagstuk weer naar een zijspoor gerangeerd. Hoewel we het daaraan verbonden tijdverlies betreuren, zien we niet over het hoofd, dat dit uitstel ook zijn goede zijde kan hebben. Wanneer nl. daardoor wordt bereikt, dat inderdaad de Volksraad over de grondslagen advies zal kunnen geven, bestaat er nog hoop, dat zij in een vorm kunnen worden gegoten, die zich beter aanpast aan de eischen, welke voor een doelbewuste oplossing van het defensie-vraagstuk gesteld moeten worden. In dit stadium van voorbereiding, of zoo men wil van twijfel, betreffende de toekomstige oplossing van het defensie-vraagstuk bestond er geen aanleiding om op voorstellen tot partieele ver betering in te gaan en zoo werd dan ook het denkbeeld van den heer Kiès tot wederoprichting van een 6e afdeeling mobiele artillerie als mede een van andere zijde ingediende motie tot herstel van de vroegere sterkte van de Korpsen Barisan niet voor dadelijke ver wezenlijking vatbaar geacht. Door enkele leden werd het moeilijke terrein der vergelijkende defensieuitgaven betreden. Is het voor deskundigen reeds uiterst bezwarend hierin den juisten weg te vinden, voor leeken geldt dit in des te sterker mate en zoo is het dan ook niet te verwon deren, dat de voetangels en klemmen, die hierin in zoo ruime mate verborgen liggen, hunne uitwerking niet misten. Zoo kwam het lid Soeroso naar aanleiding van mededeelingen van den Duitschen Minister van Landsverdediging betreffende de militaire uitgaven van eenige groote Europeesche staten tot de conclusie, dat het Indische leger een belangrijk grooter percenta ge van het geheele budget opeischt dan bij evenbedoelde rijken het geval is. Na het antwoord van den Regeeringsgemachtigde, waarbij de verstrekte gegevens op goede gronden in twijfel wer den getrokken, volgde de ruiterlijke verklaring, dat dit lid zich vergist had, waarmede inmiddels zijn oorspronkelijke beschou wingen al hun waarde hadden verloren. Zelfs deed zich het merk waardige geval voor, dat deze spreker, die aanvankelijk verzocht had om bij de bepaling van onze defensieuitgaven ook rekening 616

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 58