onvoldoende capaciteit hebben om in de opleiding der recruten ten volle te voorzien. d. Een niet minder urgente maatregel is de uitbreiding van de Kaderschool te Magelang met een 3e compagnie, terwijl ten slotte in de voorstellen tot legerherstel tevens is begrepen de bezetting van het detachement Boven-Digoel ter sterkte van 4 brigades. We meenen met deze opsomming te kunnen volstaan. Voor de uitbreidingen van Cavalerie en Genie, alsmede verdere kleinere personeelswijzigingen, moge worden verwezen naar Hoofdstuk I van het Wetenschappelijk Jaarbericht der Indische Krijgskundige Vereeniging 1926 blz. 10 e. v. en de betrekkelijke Volksraad stukken. Het is hier overigens wel de plaats om met voldoening gewag te maken van de groote waarde, die deze krachtige versterking heeft voor een goede vervulling van de primaire taak van het Indische leger tot handhaving van orde en rust in deze gewesten. Diversen. Nu de twee hoofdpunten van de begrooting in het voorgaande in het kort zijn besproken, moge nog een enkel woord worden gewijd aan de omvangrijke stof, welke verder ter sprake werd ge bracht. Veel van hetgeen in bonte warreling aan het geestesoog van den opmerkzamen beschouwer voorbijtrok zullen we hier laten rusten om slechts op enkele belangrijke feiten de aandacht te kunnen vestigen. In de eerste plaats vermelden we dan, dat de rechtskundige opleiding van officieren aan de Rechtshoogeschool te Batavia opnieuw een punt van beschouwing zal uitmaken en zulks om tegemoet te komen aan de door de heeren Kerkkamp en Kiès naar voren gebrachte bezwaren over de kennis van het straf- en tuchtrecht bij het officierskorps. Dan de toezegging, dat in de a. s. najaarszitting een positieve mededeeling omtrent de mogelijkheid van de wederinvoering van een speciale Atjeh toelage tegemoet kan worden gezien, terwijl de wenschelijkheid en mogelijkheid van herstel van het vroegere ceremonieel bij militaire begrafenissen opnieuw in beschouwing zal worden genomen. Van het meeste belang in deze groep diversen is zeker wel de mededeeling, dat het vraagstuk van gelijke betaling, opleiding enz. van alle militairen met terzijde stelling van het rascriterium nader aan de orde zal worden gesteld. Als één der consequenties van dit belangrijke en veelzijdige vraagstuk waardoor onze geheele M. B. R. aan het wankelen wordt gebracht, kwam bij de bespre kingen reeds naar voren, dat opvoering van de soldijen van alle niet-Europeesche korporaals en soldaten tot die van hun 619

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 61