621 7. POLITIEK-OVERZICHT. De nieuwe pogingen die in de afgeloopen maand van communistische zijde zijn aangewend 0111 relletjes te verwekken hebben weer eens aangetoond dat het noodzakelijk is de gangen der comunisten nauwkeurig gade te slaan en voortdurend op ons qui vive te blijven. Daarom zullen wij in dit overzicht iets dieper op het communisme ingaan. Communistische stelsels bestonden reeds in de grijze oudheid. Plato schetst in zijn „Politea" en zijn „Nomoi" reeds een commnuistische ideaalstaat. Maar lang vóór Plato's tijd had omstreeks 1780 v. Chr. een groote sociale revolutie op communistischen grondslag in het oude Egypte plaats, totdat de Hijksos, een vreemd volk van krijgers dat met pijl en boog bewapend was omstreeks 1680 v. Chr. het aan communistische staatsbestel voor goed een einde maakte. Na de 16e eeuw zijn ook in Europa verschillende communistische stelsels uitgedacht door Thomas Morus, door den spaanschen Dominicaner monnik Thomas Campanella, die zijn beginselen gedeeltelijk verwezenlijkt zag in de omstreeks 1650 in Paraguaij gestichte Jezuieten staat, door Barasse, Morellij en anderen. In het begin der 19e eeuw zijn het Babeuf en Owen die streven naar de vorming van locale communistische gemeenschappen, terwijl het ideaal van Cabet en de kleermaker Weiding meer op de stichting van den centralen communistischen heilstaat was ingesteld. Ook aan christelijke communisten heeft het niet ontbroken in de 19e eeuw. In Frankrijk waren het de pastoor de Lammenaie, abbé Constant Edouard Pacqueur en anderen, terwijl de aarts samenzweerder, de Rus Bakoenin, (1814-1876), het prototype van den Russi- schen communistischen maximalist, streefde naar vorming van zelfstandige com munistische gemeenten, het atheisme progageerde, geen familiebanden erkende en krachtig voor politieke en sociale emancipatie van de vrouw ageerde. Ook het moderne Russische communisme is maximalistisch. Alles of niets is haar leuze. Het is als een nieuwe Islam, dat alles poogt te verpletteren om een nieuwe staatsorde op geheel anderen grondslag dan die waarmede wij Westerlingen vertrouwd zijn, voor de bestaande staatsgemeenschap in de plaats te stellen. Het communisme stelt tegenover de oude individueele Ro- meinsche gebruikscode, die door Napoleon tot de hoeksteen van ons moderne recht werd gemaakt, een maatschappij opgebouwd op de collectieve code van Marx en Engels. Het is een gemeenschap op een heel ander plan, een maatschappij waarin geen privaateigendom bestaat, aangezien de communist hierin de grondslag van alle maatschappelijke misère ziet, de directe aanleiding- tot het egoisme van het individu en daardoor van alle sociale en politieke onge lijkheid. Daarom moet in de communistische maatschappij gelijken arbeidslast, een gelijk aandeel in het maatschappelijk inkomen, een gelijk aandeel in de maatschappelijke genotsmiddelen bestaan. De geheele goederen productie, en alle genotmiddelen moeten gezamenlijk eigendom zijn. Maar daar staat tegenover dat de individueele vrijheid opgeofferd moet worden aan de maatschappij en arbeidsdwang hiervan een van de voornaamste uitvloeisels is. In den strijd om den communistischen heilstaat over de heele wereld in te voeren, is de internationale klassenstrijd voor de Russische communisten de alles beheerschende factor. Het aantal Russische arbeiders is echter te gering om in den strijd van het communisme tegen de bestaande rechtorde in West- Europa van eenige beteekenis te zijn, en om zijn doel, het verwekken van de wereldrevolutie, te bereiken streefde het communistische Rusland naar een vereende actie van de fabrieksarbeiders en de slaven in de Aziatische koloniën der imperialistische staten. Alleen door de revolutie onder de Aziatische vol-

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 63