622 keren te prediken en den klassenstrijd van het proletariaat krachtig door te zetten, meenden zij dat het mogelijk zou zijn, het doel de „wereldrevolutie" te bereiken. In het Westen heeft het communisme tot nog toe echter overal échec geleden. In Duitschland, Hongarije, Italië, Bulgarije, Engeland en andere landen is het neergeslagen en vooral de breuk met Engeland heeft het com munistische Ru .land ernstig geschaad in zijn handelstransacties en credieten, in het bijzonder doordat op de Londensche markt geen Russische wissels meer verdisconteerd worden. Ook in China lijdt het communisme échec op échec. Maar men late zich hierdoor niet misleiden. Na den terugslag die het communisme in West-Europa heeft geleden, zal het zich met dubbele kracht werpen op het Oosten in het bijzonder op landen zooals Nederlandsch-Indië waar een onontwikkelde bevol king gemakkelijk aan den, leiband zal loopen van een kleine fanatieke minder heid, waar het ontwakend nationalisme een gunstigen voedingsbodem vormt voor de actie en de propaganda van het communisme. Daar in het Oosten staan twee beschavingen tegenover elkander, heeft een pseudomorphose plaats, waarbij de zwakkere beschaving door de sterkere dreigt te worden doodgedrukt. Evenals bij de pseudomorphose in het mine- ralenrijk, de moleculen van een mineraal geleidelijk aan gesubstitueerd wordon door die van een andere mineraal, waarbij het oude mineraal steeds enkele eigenschappen, zooals b.v. zijn kleur, kristalvorm enz. blijft behouden, groeien beschavingen in elkander, ondergaat de zwakkere beschaving diep ingrijpende revolutionnaire wijzigingen In de gevallen van historische pseudomorphose ligt een vreemde oude cul tuur zoo machtig over het land, dat een jonge inheemsche cultuur met tot vorming van zuivere, eigen uitdrukkingsvormen komt, ja zelfs niet eens tot ontplooiing van haar volle zelfbewustzijn geraakt. Tegen die onderdrukking van zijn ontwikkelings mogelijkheden komt het nationalisme in verzet en dat verzet gaat gepaard met typische verschijnselen, nu eens zich openbarende in fanatiek-religieuse stroomingen, metaphysische droomen en verlangens naar den Ratoe Adil, dan weer in a-religieuse of anti godsdienstige stroomingen in het bijzonder onder de intellectueelen met een sterke neiging tot communistische, socialistische en vooral nationalistische tendenzen. Naar religieuzen aanleg, peil van ontwikkeling van het individu, het sociale en politieke milieu, economische omstandigheden vertoonen die stroo mingen tal van variaties, die met den dag veranderen. Er is nog geen vaste richting. Het ontwakend nationalisme zoekt en tast, poogt zich te orienteeren naar een doel, dat de denkers onder hen nog niet helder voor den geest staat, waarvan plotselinge vaak ongemotiveerde politieke wendingen het ge volg zijn. Voor den Westerschen waarnemer grijpen verrassende, diepgaande veranderingen in de mentaliteit plaats, waarvan hij zich geen rekenschap kan geven. Practisch heeft het weinig zin om die diepere motieven te analysseeren. Meestal zijn het gevoelsmotieven en missen zij een voldoenden beredeneerden grondslag. Maar voor ons die midden in zoo'n stadium van pseudomorphose staan is het noodig dat wij er ons ten volle rekenschap van geven dat alleen een krachtige onverbiddelijke houding niet die van den tiran, maar van den opvoeder tegenover het kind, van den leider, aan het nationalisme richting kan geven. Nu eens zijn het Bantammers, dan weer Padangers die onder den invloed van een energieke minderheid van propagandisten komen. En de op Russische leest geschoeide propaganda weet daarom de Aziatische volksziel zoo goed te treffen, omdat Rusland zelf nog in het stadium van pseudomorphose verkeert. Daardoor kon het zelf een gemakkelijke prooi worden van een energieke groep van communistische denkers van een product van Westersche beschaving, dat in wezen vreemd is aan de Russische cultuur. Tot aan de regeering van Peter de Oroote vochten de Bojaren en Patriarchen hardnekkig tegen de veldwinnende Westersche cultuur. Peter de Groote dwong het Russische volk zich naar het Westen te orienteeren. Maar de oer- Russische geest heeft hem niet kunnen volgen, bleef naar Byzantium en Jerusalem

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 64