624 3 millioen van zijn landgenooten door de communistische terreur werden afgemaakt. Het aantal Chineezen dat direct of indirect als slachtoffer der com munistische propaganda der Russen is gevallen, loopt vermoedelijk eveneens in de miilioenen. Met die voorbeelden voor oogen rest een koloniale mogendheid geen an deren weg dan een onverbiddelijk en meedoogenloos neerslaan van iedere destructieve communistische actie, die voor een volk dat in een stadium van pesudomorphose verkeert, hoogst gevaarlijk is. China is door de communistische propaganda aan den rand van den afgrond gebracht. Maar een communistische heilstaat is China nog niet geworden. Hier heeft het toeval het tot nog toe anders gewild. Ook Sun Yat Sen de schrijver van de „Drie Volksprincipes", was een kind van zijn tijd, van het stadium der pseudomorphose. Ook in zijn mentaliteit hebben plotselinge onberekenbare wendingen plaats gehad. Toen hij zijn Volksprincipes schreef was, hij een fel bestrijder van de beginselen van Marx en Engels. In de laatste Hoofdstukken van dit werk waarin hij het „Volksbestaan" behandelt, wijst hij erop dat er geen practisch enderscheid is tusschen socialisme en sociologie, dat er 57 ver schillende variaties van het socialistische stelsel bestaan. Hij bestrijdt intusschen Marx waar deze de stelling poneert dat de materieele basis van het leven, de wortel is van alle sociale problemen, en gaat uit van de grondstelling dat niet alleen materieele maar ook geestelijke voorwaarden den grondslag van den welvaart van een volk moeten vormen. Met nadruk bestrijdt hij Marx's be ginsel van den klassenstrijd en hij toont aan dat vele sociale verbeteringen zooals algemeene leerplicht, verbeteringen op het gebied van algemeene en fabriekshygiene, verbetering van arbeidsvoorwaarden, de socialisatie van sommige publieke diensten, de invoer en de verhooging van directe inkomstenbelastin gen, de groei van coöperatieve vereeniginggn enz. door wetgeving en niet door een bitteren klassenstrijd op revolutionnairen grondslag tot stand zijn gekomen. Dat alles is gegroeid door evolutie, niet door revolutie. De belangen van ka pitaal en arbeid gaan volgens Sun Yat Sen samen en tusschen beiden moet een innige samenwerking bestaan om de productie zoo hoog mogelijk op te voeren, waardoor de algemeene welvaart zal stijgen en loonen en arbeidsvoor- waardeu zullen verbeteren. Sun Yat Sen's ideeën stemmen dus overeen met het standpunt van het gros der economisten, dat op de laatste economische wereldconferentie gezegevierd heeft over het standpunt van Loucheur en zijn geestverwanten, die naar een be perking der productie streefden. Het is niet waar, zegt Sun Yat Sen dat het kapitaal alle weelde aan den arbeider heeft ontroofd. Want aan de winst van b.v. de katoenfabrieken te Shanghai hebben niet alleen de arbeiders, maar ook de boeren die de katoen geplant hebben, de transportarbeiders, kooplui, koopers en gebruikers, medegewerkt. Bij het productie-proces komt dan ook nog heel wat meer kijken dan alleen arbeid en kapitaal. Sun wil geen zware druk leggen op het Chineesche particuliere kapitaal, want spoorwegen, kanalen enz. moeten juist met behulp van het particuliere kapitaal worden aangelegd. In China is maar een kleine klasse van groot kapitalisten. De massa is arm en de scheidingslijn loopt tusschen arm en minder arm. De rijke landmagnaat verdween 2000 jaar geleden bij den val van de Ch'ing dynastie. Daarom moet de Staat als kapitalist optreden, moet gestreefd worden naar oprichting van staatsondernemingen, dus naar een com munistische productie- en handelspolitiek. De staat moet de middelen tot voor ziening van voedsel, kleeding, huisvesting, verkeer enz. controleeren. Boeren, fabrikanten, arbeiders, handelaren, allen moeten werken, niet voor zichzelve, maar voor het gemeenschappelijk welzijn en zoo moet naar de drie volksprin cipes „een gemeenschap van bloed, van macht en van winst ontstaan". Op die wijze neemt dus het anti-Marxistische werk van Sun plotseling zijn communistischen draai. Sun is op het laatst van zijn leven sterk onder den invloed van het bolshevisme geraakt. In October 1924 wist hij met behulp van 800 bolshevisten en een Russisch oorlogsschip een slachting onder de vrijwil lige kooplui aan te richten en de macht in Canton in handen te krijgen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 66