628 die zich ten doel stelae een Sovjet-staat te stichten, mislukt is. Geheel zonder succes is die politiek echter niet geweest, want de Russen zijn er in geslaagd hun kapitalistische vijanden geweldige financieele verliezen toe te brengen. De Nangking-regeering is begonnen met de verhooging der invoerrechten tot 1272% voor gewone en 30% voor luxe-artikelen, en een verhooging der tonnagegelden, die den handel veel schade berokkenen zal. Bovendien is het embargo op den uitvoer van baar geld van uit Shanghai een ernstige belemmering van den handel, terwijl de opheffing van den dienst der zout-inspec- ties, jarenlang een der steunpilaren van het Chineesche crediet, de verwarring heeft doen toenemen. En zoo laten hun Russische vrienden in China een chaos achter, waardoor zij den handel der imperialisten in het hart hebben weten te treffen. F.d. B. 8. ORGAAN N. I. O. V. JUNI- EN JULI-NUMMER. Juni-nummer In Een dag te Breda" verhaalt de oud-kolonel J.C.A. Ban- nink van zijn bevindingen bij een bezoek aan de Academiestad. Als immer in zijn geschrift het lezen ten zeerste waard. Dat ook de voor de cadetten bij die gelegenheid gehouden causerie ingeslagen zal hebben, betwijfelen we geen oogenblik. 5. Kalff geeft in een rubiek „Uit de oude doos" een levensbeschrijving van Generaal Penning Nieuwland, terwijl D. C. nuttige „Aanteekeningen over postenleven" publiceert, welke den schrijver tijdens verscheidene jaren als detachements- en postcommandant opvielen dan wel onder de jongeren nogal eens steenen des aanstoots en oorzaak van pijnlijke inspectie werden. B. roert in Studie in Vrijheid het systeem van studie en opvoeding van onze K. M. A. nog eens aan en wel naar aanleiding van een artikel in de Groene Amsterdammer van 23 April j.l. geschreven door Dr. G.li. Mulder, welke ingewijde geenszins verrukt blijkt te zijn over het aan de Nederlandsche universiteiten bestaande stelsel van ongebonden vrijheid. B. onderstreept dit oordeel en zegt aan het slot van zijn artikel: „Mij persoonlijk is het artikel van Dr. Mulder uit het hart gegrepen. Ik ben overtuigd dat het Nederlandsche volk lijdt aan een aanmerkelijk te veel aan vrijheid en beschouw dit lijden als een zeer ernstige ziekte. Als er sprake is van eene vergelijking van de mate van vrijheid aan de hoogeschool in Nederland en aan de K. M. A., dan valt het „te weinig" aan de K. M. A. in het niet tegen het „te veel" aan de hoogeschool, ook al schakelt men alle bijzondere eischen, die eene militaire opleiding, althans naar mijne meening, stelt geheel uit. En als het inderdaad noodig is om verandering te brengen in het systeem van opleiding aan onze K. M. A., laat dan in geen geval het leven aan de Neder landsche hoogeschool daarbij dienen als voorbeeld, waarnaar het nieuwe systeem moet worden opgebouwd". Het is haast onnoodig hier nog te vermelden, dat wij met deze conclusie volkomen accoord gaan. Majoor F. Treffers publiceert eenige Vergeten bladen" uit het dagboek van den Kapitein wd. controleur, den lateren Generaal Karei van der Heyden, die omstreeks 1860 het bewind voerde over Oeloe Soengei, een gebied nabij Bandjarmasin, welke bladen respect afdwingen voorde wijze waarop destijds, onder zooveel moeilijker omstandigheden dan thans, het gezag in deze gewes ten werd gehandhaafd. De Redactie bespreekt het bekende artikel van Luitenant-Generaal b. d. H. Kemper over De opleiding tot officier bij de Landmacht in de Militaire Spectator van Mei 1927 en wekt na bij enkele punten hare afwijkende mee-

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 72