631 10. OVERZICHT BU1TENLANDSCHE TIJDSCHRIFTEN. Revue d'Infanterie. April, Mei en Juni. Capitaine Laffarque vervolgt en beëindigt zijn studie „La bataille des yeux". Achtereenvolgens worden in beschouwing genomen de toename tijdens den oorlog van het personeel voor waarneming bij de infanterie; de taak van die waarnemers in het algemeen; id. met het oog op de beveiliging en de verkenning; de toebedeeling van waarnemingspersoneel aan de infanterie-eenheden en hunne uitrusting. Voorts wordt de individueele opleiding van het personeel besproken, waarbij wordt gezegd, dat ieder soldaat deze opleiding moet ontvangen; schrijver ontvouwt een volledige leergang. In het laatst genoemde nummer wordt de gezamenlijke opleiding, toegelicht met voorbeelden, behandeld. De zeer belangwekkende studie, die hier en daar echter wel wat langdradig is, wordt beëindigd met een „Etude de la bataille des yeux dans l'offensive et en particulier dans le combat de rencontre. Hierin wordt onder meer opgemerkt „Hij, die op het tijdstijp, dat de wederzijdsche voorhoeden op elkander stooten, de hand weet te leggen op de beste waarnemingspunten, boekt een groot voordeel, hij be- heerscïit het slagveld en zal regeeren niet zijn artillerie". Deze onmiskenbaar juiste uitspraak moge een aansporing zijn om bij het nemen van een besluit vooral te voren goed de kaart èn het terrein te bestudeeren, want zegt de schrijver: „het mag ons niet onverschillig laten waar men het gevecht zal aan vaarden. Schrijver licht ook in deze zijn inzichten toe met een voorbeeld. Colonel Berenguier vervolgt zijne studie ,,L'instruction et l'éducation de 1'infanterie". Besproken wordt de taak van de verschillende gezagheb- benden inzake de opleiding, waarbij nadrukkelijk naar voren wordt gebracht, dat het bataljon de feitelijke eenheid voor de opleiding is. In dat onderdeel zijn alle hulpmiddelen van het hoofdwapen vertegenwoordigd. De eenheid van inzichten omtrent het gebruik van die hulpmiddelen (mitrailleurs, en andere zware infanteriewapens) moet door den bat. commandant worden bevorderd. Hij moet zorgdragen voor de onderlinge samenwerking tusschen de deelen van het bataljon. Bij de lezing dringt zich de overtuiging op, dat ook bij ons in de z.g. 2e periode niet genoeg aandacht kan worden besteed aan de oefeningen onder leiding van den bataljonscommandant. Schrijver eindigt met een instructie-programma voor het bataljon en behandelt daarbij afzon derlijk en in ruimen zin de instructie van het Kader en van den troep. De studie wordt vervolgd. Het Aprilnummer bevat voorts een proeve ter oplossing van een tactische opgave van het toelatingsexamen voor de école supérieure. Het betreft een zeer omvangrijke opdracht voor een divisie. De April-, Mei-en Juninummers bevat ten eene studie la garde allemande a la bataille de Guise (28-29 Aug. 1914), uitsluitend gebaseerd op officieele Duitsche gegevens, (te vergelijken de studie over dezelfde periode in de Revue d'Artillerie Jan. e.v. van den colonel d'ar- tillerie Valarche'. Typische gevechtsmomenten worden gememoreerd zooals b.v. „Het is half elf De vier of vijf secties zijn alleen zonder directe steun, zonder verband. Plotseling ontwikkelt zich vanaf een rug vóór hen een tegen aanval door 2 compagnieën in gesloten orde. De Duitsche tirailleurlinie opent het vuur. Maar de gesloten colonne zet zijn aanval voort, staakt deze bewe ging eerst na haar commandant te hebben verloren en gaat op haar beurt tot het vuurgevecht over op zeer korten afstand tusschen 20 a 50 M. Plotseling openen eigen mitrailleurs het vuur en maait de Fransche colonne weg Het Meinummer opent met eene studie van den colonel Etienne Contribution a l'etude du problème de la liaison infanterie-artillerie dans l'offensive", welke studie in het Juni-nummer wordt voortgezet. De studie bepaalt zich tot de behandeling van de sterke en zwakke zijden van de middelen ter verzekering van de verbinding artillerie-infanterie bij den aanval, toegepast in de twee laatste oorlogsjaren. Het eerste gedeelte behandelt v il. de barrage roulante. In het tweede deel bespreekt de colonel het infan- teriegeschut en de z.g. artillerie d'accompagnement immédiat en geeft hij ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 75