Niet dan wanneer ten volle de gevolgen van ons tegenwoordig opleidingssysteem onder de oogen worden gezien, kan van het probleem opleiding in zijn verband tot recruteering en organisatie, die oplossing worden gevonden, die het Indische leger het minst in zijn belangen schaadt. Opleiding, de fundeering van ons legergebouw, vormt, zwak als die fundeering nu is, een vraagstuk van de allereerste grootte, belangrijker, en misschien eenvoudiger, dan zoo tallooze problemen, die dagelijks de aandacht vragen van zoo menig brein. C. De oplossing van het opleidingsvraagstuk. Alvorens verder te gaan, zij ons een kleine zijstap geoorloofd. Het is de toevallige plaatsing bij het 2e Depot-Bataljon, die ons een dieper inzicht in het recruteerings- en opleidingsvraagstuk heeft gegeven, dieper, doch weinig afwijkend van de ideeën over recruteering en opleiding welke door ons in 1923 in de jaarver gadering van de Nederlandsch-Indische Officiersvereeniging wer den voorgebracht. Ten aanzien van de recruteering schreven wij in het prae-advies: ,,Door een verbeterde, gecentraliseerde wervings- en keuringsdienst achten wij het mogelijk vele ongewenschte elementen te weren. In plaats van de werving als nevenbetrekking in handen te geven van de plaatselijk-adjudanten, zouden wij ze als eenigste functie willen geven aan enkele, door kennis van land en volk uitmuntende officieren, die Java bereizen, contact zoeken met de bevolking middels de lagere bestuursambtenaren, daarbij zoonoodig gesteund door militairen uit een bepaalde streek afkomstig, desnoods door kleine troepen op meerdaagsche oefening. Door de actieve werving te stellen in de plaats van de tegenwoordige passieve, is het aan ons een keus te doen uit bepaalde bevolkingsgroepen, kan een onderzoek naar motieven van in diensttreding worden gehouden, hetgeen latere teleurstellingen aan een van beide zijden kan ver mijden. Ook de keuringsdienst denken wij ons in handen van enkele doktoren, die zich, hetzij door specialistische voorbereiding dan wel praktischen kijk onderscheiden. Behalve de fysieke gebreken, zullen deze doktoren ook de psychische gebreken moeten opsporen, die iemand ongeschikt maken voor hetgeen wij van hem vragen en bij welk onderzoek wellicht experimenteele methodes zijn toe te passen, als in het Amerikaansche leger gebruikelijk." De toevallige omstandigheid, dat na beëindiging van de op leiding van het meerendeel der klassen, vermeld in bijlage B, de compagnie wederom leeg dreigde te worden, deed ons een voor stel tot eigen werving in het regentschap Karanganjar indienen, waarbij elke klassecommandant zijn eigen klas zou werven. De 652

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 14