Ie oplossing. Deze is, het zwaartepunt van de gebroken opleiding te leggen op het tweede gedeelte, de voortgezette opleiding, door ze te doen plaats hebben bij bataljons die niet door mutaties en om andere redenen worden gestoord. Vaste employementen zouden door buiten de opleiding staan de militairen moeten worden vervuld. De hinder van wachtdiensten, corveeën enz. zou kunnen worden ontgaan door 4 compagnieën per bataljon te vormen en deze bij toerbeurt, bijv. per week, daar voor te bestemmen. De sterkte aan recruten zou dan ruim 600 man bedragen, een aantal dat, bij een jaarlijksche werving van 2500 man (de 2e divisie kan in één jaar tot 2000 gaan) dus in één kwartaal zou moeten worden bereikt. Indien, na het op sterkte brengen van een bataljon, de voort gezette opleiding op één jaar wordt gesteld, dan zou dus per bataljon vijf kwartaal worden gevraagd, d. w. z. dat bij een wer ving, als hier verondersteld, er vijf recrutenbataljons noodig zou den zijn. Alle mutaties zouden dan moeten worden geconcentreerd op de overige 13 bataljons, waardoor het aantal mutaties voor die eenheden 1 y2 maal zoo groot wordt. Tegenover de ontreddering van alle veldbataljons van nu, staat dan een grootere ontreddering van ongeveer twee derde van het aantal, doch ook de rust van één derde, noodig om de opleiding van den soldaat eenige kans van slagen te geven. Deze oplossing heeft zeer duidelijke bezwaren, doch als geen andere oplossing mogelijk was, zouden wij niet aarzelen dit sterk werkend middel toe te passen, om den soldaat éénmaal een vol waardige opleiding te geven. Een andere oplossing is echter mogelijk. 2e oplossing. Deze ligt in het vermijden van de grondfout van ons opleidings systeem, een gebroken opleiding met als eerste phase een (indi- vidueele) opleiding in klasseverband en als tweede phase een nimmer eindigende opleiding in hooger verband. Wij bereiken dit, door met de opleiding niet aan te vangen nadat een klas is geformeerd, doch door daarmede te wachten tot een compagnie is gevormd van de normale formatie. Dit maakt, bij druppelsgewijze werving, de recruteering iets duurder, omdat tijd met wachten verloren gaat. Naar het voorbeeld van bijlage A zou het 4 maanden duren, voor de compagnie gevormd was. Indien echter de distributie der recruten zoodanig werd geregeld dat compagnie na compagnie werd volgemaakt, dan zou, bij de 654

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 16