tegenwoordige werfgetallen, per maand wel een compagnie kun nen worden gevormd. Rekening houdend met een klein verliespercentage, zouden de brigades op 20 recruten kunnen worden gesteld. (Het verlies van de in haar geheel geworven compagnie Karanganjar bedraagt in ruim 5 maanden op de 180, twee man). De maandelijksche vor ming van een compagnie van die sterkte, geeft een jaarlijksche aanvulling van 2160 inheemschen. Het is niet noodig dit getal al te critisch te bekijken, want hoe moeilijk het is om juiste getallen voor aanvulling te geven, blijkt wel hieruit dat de legersamenstel- ling een getal van 1150 recruten bij de depot-bataljons aangeeft, hetgeen bij 8 maanden opleiding en 2 maanden verlies, overeen komt met een jaarlijksche aanvulling van 1380 afgerichten, ter wijl het jaarlijks in maximum te werven aantal Javanen bij de 2e divisie 2000 bedraagt, een getal dat dateert van voor de beslissing inzake legeruitbreiding. De recruteering, zooals deze tot nog toe geschiedde, behoeft dus een opleiding in compagniesverband in plaats van klasse- verband niet in den weg te staan. Zal echter ook de organisatie zich in dien zin kunnen voegen? Nemen we aan, dat de voltooiing van de opleiding in compagnies- verband tweemaal meer tijd vraagt dan de individueele van nu, dan zouden, zooals wij reeds schreven, twee maal meer bataljons daarvoor noodig zijn, dat is zes in plaats van drie. Bij de tegenwoordige regeling, de depót-bataljons inrichtingen van lager militair onderwijs, moet een dergelijke vermeerdering uitgesloten worden geacht, doch indien die bataljons uit compag nieën bestaan met 16 maanden opleidingstijd, wordt het karakter dier bataljons geheel anders. Dan zouden zij geen individueel geoefenden afleveren, doch tactische eenheden, die bij gewijzigde opleidingsmethoden, stellig na 6 tot 8 maanden, te mobiliseeren zouden zijn. Met die gewijzigde opleidingsmethoden bedoelen wij het vol gende. Nu leert de recruut veel, wat met de eigenlijke oorlogsvoorbe reiding in geen of verwijderd verband staat, en wat zonder bezwaar kan worden uitgesteld dan wel over langeren tijd kan worden verdeeld. Zoo bijv. vele theorieën, die wegens de vele vreemde woorden juist zijn hersens zwaar bevrachten, de intensieve licha melijke vorming die in kalmer tempo over langeren tijd zou kunnen worden verdeeld. De eigenlijke voorbereiding voor het gevecht is individueel en elementair. Honderd jaar geleden was gesloten exercitie voorbereiding voor het gevecht, en de eerste week waarin de recruut het soldatenvak begon te leeren, werd daarmede waar schijnlijk aangevangen. Gewijzigde opleidingsmethoden zouden ons terug moeten brengen tot het op den voorgrond plaatsen van de voorbereiding en opleiding tot het gevecht. 655

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 17