recruten optimisme geoorloofd zijn, toch zal in de praktijk nog moeten blijken of de personeele middelen van de nieuwe recrutee- ringsorganen toereikend zijn om ons leger in voldoende aantal en voldoende mate van geselecteerde recruten te voorzien. Selectie is een betrekkelijk begrip, doch wij zouden moeten stre ven naar die selectie, die ons van alle in Indië in aanmerking komende adspirant-recruten, de besten levert. Het opsporen van die adspiranten en het daaropvolgend selecteeren brengt echter een zoo omvangrijke hoeveelheid werk mede, dat het stellig de aandacht verdient of een beperkt recruteeringsorgaan van enkele officieren gesteund door onderofficieren en ander kader daartoe voldoende is. Om uit 500 adspiranten de 10 besten te selecteeren kost tien maal meer moeite en tijd dan een selectie van 10 uit 50. „Als wij gedaan hebben wat wij kunnen doen, zal blijken hoe vraag en aanbod tot een compromis komen", schreven wij ruim vier jaar geleden. Uit de ervaring, opgedaan bij de werving in het regentschap Karanganjar is in dat verband leering te trekken. Een intensieve, systematische wervingscampagne, geleid dooi den compagniescommandant en uitgevoerd door het kader van de compagnie, gesteund door het bestuur en door propagandamid delen, hoofdzakelijk bestaande uit de verspreiding van duizenden in de Javaansche taal gestelde gedrukten, bracht in ongeveer drie weken een duizendtal adspiranten aan. Het tijdens de werving gehouden vooronderzoek der klasse commandanten, de in 20 keuringsdagen gehouden vrij strenge me dische keuring, en het minder strenge intelligentie-onderzoek deden tenslotte een compagnie van 180 man aanhouden, waarbij in aan merking valt te nemen, dat om allerlei markante redenen (te oud, te kort, teruggetrokkenen e. a.) ruim 600 ernstige candidates waren overgebleven, zoodat het eigenlijke tijdroovende onderzoek 1 op 3'/2 opleverde. Het regentschap Karanganjar telt 3 a 400.000 inwoners, dus ongeveer 1/100 van de bevolking van Java. Bij 100 maal grooter bevolking is echter voor geheel Java slechts een aantal van ongeveer 15 maal meer recruten noodig dan het regentschap opleverde. Indien dus de helft van de bevol king van Java om verschillende redenen voor het leveren van adspiranten niet in aanmerking kwam, zou de selectie nog driemaal nauwkeuriger kunnen plaats hebben. Reeds nu leert de opleiding van de gevormde compagnie, dat meerdere selectie wenschelijk, ja noodzakelijk ware geweest. De leering uit deze werving is dus al dadelijk deze, dat indien, nogmaals voor zoo'n taak gesteld, niet het regentschap Karang anjar, doch de tweemaal grootere afdeeling Keboemen in aanmer king zou komen, een compagnie te leveren. 660

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 22