door een leerrijke wervingstaak, terwijl de rest aan kaderinstructie wordt besteed. Üe kosten der werving zijn geringer dan bij eenig ander systeem. In Karanganjar is na aftrek van alle kosten (toelagen meerdaagsche oefening inbegrepen) ruim 1100 gl. aanbrenggelden bespaard. Bij de centrale werving door een vaste commissie drukken de kosten daarvan op de werving, aangezien officieren en kader niet voor andere diensten beschikbaar zijn. Verschillende voordeelen zijn aan deze oplossing verbonden: a. Het in de tweede oplossing vermelde voordeel, nl. dat drie van de zes bataljons steeds te mobiliseeren zijn, treedt hier nog sterker naar voren. Na een verloop van twee maanden voor de vorming, en van zes maanden voor de opleiding, wordt over een te mobiliseeren bataljon beschikt, zoodat bij jaarlijksche vorming van drie bataljons en een opleidingstij cl van twee jaar, gedurende de eerste acht maanden van het jaar drie, en gedurende de laatste vier maanden, alle zes bataljons, indien noodig, als gevechtseenheden aan het veldleger kunnen worden toegevoegd. Hier is tegenover den vroegeren toestand van drie depot- bataljons (nimmer als gevechtseenheid te gebruiken) en de drie opgeheven veldbataljons, een bepaalde winst verkregen. b. Door het groot aantal personen, dat jaarlijks gelijktijdig aan de werving medewerkt, nl. de volledige encadreering van drie bataljons, is een zoodanige arbeidsverdeeling mogelijk, dat in korten tijd een inzicht wordt verkregen in de wervings mogelijkheden over een uitgestrekt gebied. Dit inzicht is van groot belang, omdat de grenzen der selec tie erdoor worden bepaald. Selectie is een betrekkelijk begrip, schreven wij. Zij wordt bepaald door vraag en aanbod, en een wervingscommissie, die om meerdere redenen genood zaakt is haar aandacht op de kleinere administratieve een heden te concentreeren, krijgt slechts na verloop van langen tijd een kijk op de factor „aanbod" voor geheel Java, een factor die bovendien zal blijken niet constant te zijn. c. Het wordt mogelijk homogene eenheden te vormen, afkomstig uit eenzelfde landstreek. Hoewel in gemengde eenheden riva liteit stimuleerend kan werken, wordt algemeen solidariteit als een voor den oorlog, of juister voor het gevecht, gunstige factor aangemerkt. Bovendien wordt het mogelijk een beter inzicht te krijgen in de militaire waarde van soldaten uit verschillende streken. Die eigenschappen treden dan veel sterker vergroot voor den dag, dan nu bij de verspreide individuen mogelijk is. Kust- of bergbewoners, meer of minder welvarende streken, Banjoemas, Vorstenlanden of Besoeki, er is alle aanleiding om verschil in militaire waarde te verwachten. 662

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 24